Haberler

ÇEVKO Çocuk'tan Hediye Çeki KampanyasıÇEVKO Vakfı tarafından öğrenci ve öğretmenlerin faydalanabilmeleri için hazırlanan www.cevkococuk.org e-öğrenme sitesinde başlayan kampanya ile internet sitesi üzerinden geri dönüşüm eğitimini tamamlayarak sertifika alan çocuklar D&R'dan 100 TL tutarında hediye çeki kazanma şansı yakalıyor. Eğitimi tamamlayarak sertifika oluşturan her 1000. öğrenciye ÇEVKO Vakfı tarafından D&R'den 100 TL değerinde hediye çeki verilecek.

Marmaris’te Geri Kazanım SeferberliğiTürkiye'nin gözde turizm merkezi Marmaris'te, Belediye ve ÇEVKO Vakfı tarafından, sürdürülebilir çevre için gerçekleştirilen atık toplama ve geri kazanım çalışmaları, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla'nın katılımıyla düzenlenen toplantıda anlatıldı.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Başvuruları Devam EdiyorÇEVKO Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri'ne başvurular 11 Mayıs 2018 tarihine kadar devam ediyor.
Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödül sürecine başvurular üç ana kategoride gerçekleştirilecek ve ödüller 29 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak.


elif pouch .cevko webÇEVKO Vakfı üyesi ve daima sürdürülebilir ambalaj inovasyonu arayışında olan Elif, uzun zamandır üzerinde yoğunlaştığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde %100 polietilen (PE) stand-up pouch ambalajı üretti. Geleneksel pouch ambalajlarının aksine %100 PE yapısıyla geri dönüştürülebilir olan çevre dostu ambalaj çözümü Elif2Pouch, sürdürülebilirliğe önem veren marka sahiplerinin ilgisini çekiyor. Farklı malzemelerle laminasyon gerekliliğini ortadan kaldıran Elif2Pouch, aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun 2030 geri dönüşüm hedefine uyum sağlamayı hedefleyen hızlı tüketim mamulleri üreticilerine de bu hedefe ulaşmalarında destek oluyor.

PG surd hedef.cevko webÇEVKO Vakfı üyesi Procter & Gamble, 2020 çevresel sürdürülebilirlik hedeflerinin birçoğunu başardığını, kalanlarını başarmak için güçlü planlar yaptığını belirterek 2030 yılı için geniş kapsamlı yeni hedefler oluşturduğunu açıkladı. “Hedef 2030” başlığında toplanan yeni sürdürülebilirlik hedefleri, P&G ve tüketiciler için değer yaratırken çevre ve toplum üzerinde olumlu etki bırakmayı ve buna ilham vermeyi amaçlıyor.

tusiad iklim toplantilari 1TÜSİAD İklim Toplantıları’nın ilki olan “Düşük Karbonlu Kalkınma Sürecinde Finansmanın Rolü” etkinliği 11 Nisan Çarşamba günü Tekfen Tower’da yapıldı.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Metin Akman’ın karşılama konuşmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptı.

etkinlik nisan cevko webSıfır Atık Seminerlerinin 5.si Adana’da Gerçekleştirildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve ÇEVKO Vakfı’nın da desteklediği Sıfır Atık Projesi seminerlerinin beşincisi Adana’da yapıldı. Atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle hayata geçirilen proje, 30 pilot şehirde uygulanacak.

yzb 18 aeOrganize gıda perakendesi alanında iş yapan yerel zincir market temsilcileri ile sektörün önde gelen üretici ve tedarikçi markalarını bir araya getiren Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı, 11-12 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi.

2017 cy cevko webÇEVKO Vakfı olarak, çevre sürdürülebilirliğine ve ekonomiye katkı yapmaya devam ediyoruz. Sürdürülebilir bir geri kazanım sistemi için 27 yıldır öncülük görevi üstelenen ve sanayinin yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olan ÇEVKO Vakfı olarak gerçekleştirdiğimiz geri kazanım çalışmaları ile geçtiğimiz yıl ülke ekonomisine 2,6 milyar TL katkı sağladık.

TSKB Suat Ince kTürkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik finansman modelleriyle Türkiye'nin karbon salımının azaltılmasında önemli rol oynuyor. Banka, düşük karbonlu ekonomiye geçiş konusunda sunduğu yenilikçi çözümlerle, Türkiye'nin yıllık karbondioksit salımının 12 milyon ton azalmasına katkıda bulunuyor.

Dünya Çevre Günü nedeniyle açıklama yapan TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için tüm dünyada farkındalık yaratmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler, 1972 yılında aldığı kararla 5 Haziran’ı Dünya Çevre Günü olarak ilan etmişti. O günden bu yana, sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar atıldı, iş birlikleri gerçekleşti, sürdürülebilirlik niş bir kavram olmaktan çıkıp iş modellerinin önemli bir unsuruna dönüştü. TSKB olarak ilk günden beri bu dönüşümün içinde yer aldığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Uluslararası kalkınma finansmanı kuruluşlarıyla olan yakın iş birliğimizle, zamanın ruhunu çok erken dönemde yakalama fırsatı bulduk.