Haberler

Edirne'de Camlar Ayrı ToplanacakEdirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, ÇEVKO Vakfı ve Cam Kırığı firması işbirliği ile Edirne merkezdeki mahallelere cam atıklarının toplanacağı 105 adet kumbara yerleştirilecek.


Çalışma kapsamında cam atıklarının çevreyi kirletmemesi ve insanlara zarar vermesi için özel cam toplama istasyonları oluşturuldu.25 mahallede belirlenen istasyonlara 900 ile bin 200 litre kapasiteli kumbaralar yerleştirilecek.Cam ambalaj atıklarının düzenli toplanması için Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne özel bir toplama aracı görev yapacak. Aylık 250 ton civarında camın toplanmasının beklendiği yeni sistem hakkında Belediye Başkanı Recep Gürkan basına bilgi verdi.

 

Dünya kaynakları tükeniyor

Doğa üzerindeki insan baskısını en iyi anlatan göstergelerden biri şüphesiz Ekolojik Ayak İzi. Dünyanın ekolojik sınırlarını epeyce aşmış durumdayız. İnsanlığın gelişimi ve bu gelişimin devamlılığı büyük oranda doğal sermayenin paraya çevrilmesi ile mümkün kılındığı için, insanlık doğal kaynakları kendisini yenilemelerine izin vermeyen bir hızda tüketiyor.

Küresel Ayak İzi Ağı'nın (Global Footprint Network - GFN) son çalışmasına göre, 2014 yılına ait Ekolojik Ayak İzi'miz 19 Ağustos'ta gezegenin kapasitesini aşmış bulunuyor. Dünya Limit Aşım Günü insanlığın talebinin, doğanın bir yıl içinde sunduğu kaynak miktarının üzerine çıktığı gün olarak her yıl GFN tarafından açıklanıyor. GFN verileri, 2000 yılında 1 Ekim olan Dünya Limit Aşım Günü'nün bu yıl 19 Ağustos'a kaydığını gösteriyor. Yani 20 Ağustos itibarıyla gezegenin kendisini yenilemesine izin vermeden gelecek yılın kaynaklarının üretiminden harcanmaya başlandı.

Eco-stations

Kanadalı grafik sanatçısı; videolar, gif görüntüleri, kısa animasyon filmleri üreten Brandon Jan Blommaert geri dönüşümün gezegenimiz için önemini vurulamak için geri dönüşüm canavarlarını yarattı.

Sanatçı, ECO-STATIONS  adını verdiği projede atıklardan yarattığı heykeller gerçekten dikkat çekici...

Heykellerin nasıl yapıldığını görmek için tıklayınız. 

Sürdürülebilir İş Ödülleri

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ilki verilecek olan Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir İş Liderleri Ödülleri'ne başvuru 30 Haziran'da başladı. Sürdürülebilir iş modelleri ile önemli başarılara ulaşmış kurumlar ve sosyal, ekonomik ve çevre konularındaki tehditlere karşı ciddi adımlar atan liderler Türkiye'de ilk kez ödüllendirilecek.

Türkiye'de, iş dünyasında sürdürülebilir iş modellerinin yerleşimi, gelişimi ve yaşam şeklinin yaygınlaştırılması için global bir yaklaşım ile çalışan Sürdürülebilirlik Akademisi, sürdürülebilir gelecek ve kalkınma için iş dünyasındaki dönüşümü hızlandırma misyonu ile 2014 yılında sürdürülebilirlik alanındaki iyi uygulamaları ödüllendiriyor. Başvuru yapan kuruluşlar Türkiye'de sürdürülebilir gelecek hedefi ile, yeni ekonominin örnek lider kuruluşları arasında yer alacak ve Türkiye'de diğer kuruluşlara model teşkil edecek projelerini paylaşmış olacak. Ayrıca Türkiye'de sürdürülebilir iş modellerinin gelişmesine ve değişimin ivme kazanmasına katkıda bulunacaklardır.

Pet Şişelerden Sanata Yolculuk

Keçiören Belediyesi'nin resmi sponsorları arasında yer aldığı "Small Changes, Big Differences"(Küçük Değişiklikler, Büyük Farklar" adlı AB Gençlik Değişim Projesi'ne katılan 5 ülkeden 50 genç, kullanılmış pet şişeleri kendi kültürlerini yansıtan sanat eserlerine dönüştürdü.


Mondi eğitimleri ÇEVKO Vakfı üyesi, Avusturyalı Kâğıt ve Ambalaj firması Mondi Grubu'nun bir iştiraki olan Mondi Tire Kutsan, 40'ıncı kuruluş yılını çeşitli etkinliklerle kutladı.

Türkiye'nin oluklu mukavva ambalaj üreticisi olan Mondi Tire Kutsan,40'ıncı yaşını Türkiye'de faaliyet gösteren 4 kutu ve 1 kâğıt fabrikasının tüm çalışanları ve onların aileleriyle 4 farklı lokasyonda şenliklerle kutladı. Bu kapsamında özel konserler, çeşitli hediyelerin sunulduğu etkinlikler düzenlendi.

Dünya Kupası Sırasında Tüketilen Metal Ambalajlı İçecek 2 Milyar Sınırını Aştı

Dünyaca ünlü alüminyum plaka üreticisi Novelis'in açıklamalarına göre, 2014 yılı Fifa Dünya Kupası'nın gerçekleştirildiği Brezilya'da maçların yapıldığı 4 hafta sonunda alüminyum ambalaj satışları geçtiğimiz yıla göre %35 artarak 2 milyar sınırını aşması bekleniyor.


CEO Algı Araştırması

"İklim Değişikliği CEO Algı Araştırması" konulu çalışma tamamlanarak, sonuçlar rapor haline getirildi. Raporun en önemli bulgusu: "Türk İş Dünyası iklim değişikliğiyle mücadeleye hazır!"

REC Türkiye ve TÜSİAD işbirliği ile kurulan İklim Platformu, Türkiye'nin düşük karbon ekonomisine geçişinde lider tutum sergileyen üye şirketleri desteklemeye devam ediyor    

Yeşil Nokta Ödülleri Sahiplerini Buldu Coca Cola İçecek'ten Eczacıbaşı'na, P&G'den Evyap'a, Frito Lay'dan Pınar'a, Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı "ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri" ile çevreci haber anlayışını yansıtan haberlere öncelik veren yayınlara verilen "Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri", 18 Haziran akşamı, The Marmara Otel'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

ÇEVKO ve Gripin İşbirliği ile Hazırlanan Kamu Spotları Ekranlarda… Ünlü rock grubu Gripin, 2014 yılında ÇEVKO Vakfı çalışmalarına destek veriyor. Ambalaj atıklarının çöp olmadığını ve geri kazanımının geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunun altını çizen 39 sn. lik kamu spotu mayıs ayı içerisinde hazırlandı.