Haberler

Waste Atlas

 

Atık Atlası Ortaklığı, Waste Atlas Partnership (D-Waste, ISWA, Leeds Üniversitesi, WtERT, Sweep-Net ve SWAPI), 2. Yıllık Atık Atlası Raporu'nda dünyanın en büyük 50 aktif çöplüğünün haritasını ve profilini çıkardı. Raporun sonuçları ilk olarak Eylül 2014'te Sao Paulo'da düzenlenen ISWA 2014 Dünya Kongresinde sunuldu.

1. Atık Atlası Raporu dünyada üretilen atığın yaklaşık %40'ının açık atık alanlarında sağlıksız bir şekilde bertaraf edildiğini ortaya çıkarmıştı. Bu çöplüklerin çoğu kentsel alanların yakınında olduğundan hem insan sağlığı hem de çevre için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Ama çöplüklerden sadece genel hatlarıyla bahsetmek yeterli değil. Mevcut durumu, çöplüklerin yarattığı sağlık ve çevre sorunlarını, etkilenen nüfusu, bugünkü ve gelecekteki riskleri değerlendirerek başlangıç noktasının belirlenmesi gerekiyor.

 

Sürdürülebilir İş Ödülleri

 

Sürdürülebilir iş modelleri ile önemli başarılara ulaşmış kurumlar ve sosyal, ekonomik ve çevre konularındaki tehditlere karşı ciddi adımlar atan liderler Türkiye'de ilk kez ödüllendirildi. Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir İş Lideri Ödülleri, Sürdürülebilir İş Buluşması Yeşil İş'te sahiplerini buldu. Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından verilen ödüllerde Kurumlar; Karbon ve Enerji Yönetimi, Su Yönetimi, Sosyal Etki, Sürdürülebilirlik İletişim ve İşbirliği olmak üzere beş ödül kategorisinde ödül kazandılar.

 

Türktay 2014

 

TÜRKTAY 2023'e Doğru Türkiye'de Tüm Yönleriyle Atık Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar Paneli 22-23 Ekim 2014 tarihinde Ankara Ticaret Odası Eski Konferans Salonunda düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin teşriflerinde TBMM Çevre Komisyonu Başkan Vekili Osman Kahveci ve Çevre ve Şehircilik Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün açılışında yer aldığı etkinlikte, ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla Ambalaj Atıkları Yönetimi ve Model Önerileri panele konuşmacı olarak katılmış; ÇEVKO Vakfı Atık Yönetimi Uzmanı Murat Körük ise "Ambalaj Atığı Yönetiminde Ekonomik Enstrümanlar" "Türkiye'de Atık Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar" konulu bir sunum yapmıştır.

 

LF Fiyat Teklifleri Sözleşmelerimizi hazırlarken dikkate alacağımız kapasite tekliflerinizi,28.10.2014 tarihi mesai bitimine kadar aşağıda verilen linkten ulaşacağınız internet sitesine, "Lisanslı Firma" bölümüne kayıt olarak verebilirsiniz. Kapasite tekliflerinizi sisteme girmeden önce sisteme kayıt olmanız ve bilgilendirme formunu doldurmanız gerekmektedir.

https://cip.cevko.org.tr

Seyirci KalmayınCNN Türk'te " Ambalaj atıklarını geri kazandırın. Yaşam alanlarınızı daraltmayın." sloganı ile Güven İslamoğlu ve ekibi tarafından hazırlanan Seyirci Kalmayın kamu spotlarımız yayınlanmaya başladı.

Keyifli seyirler...

Vakfımız faaliyetlerinin, yurt içi ve yurt dışı geri dönüşüm ile ilgili son gelişmelerin, belediyelerimiz ve piyasaya süren firmalarımız ile ilgili haberlerin yer aldığı Dönüşüm dergimizin 17. sayısı çıktı.

Keyifle okumanızı diliyoruz.


Resmi GazeteÇevre ve İzin Lisans Yönetmeliği , 10.9.2014 tarih ve 29115 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Yönetmelik, 1.11.2014 ‘de yürürlüğe girecektir.

Söz konusu yönetmeliğe bu linkten ulaşabilirsiniz.

ÇEVKO Vakfı olarak ünlü rock grubu Gripin ile hazırladığı kamu spotu kampanyası, Marketing Türkiye okuyucuları arasında en beğenilen üçüncü kampanya seçildi.

Ambalaj atıklarının çöp olmadığını ve geri kazanımının geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunun altını çizen 39 sn. lik kamu spotu mayıs ayı içerisinde hazırlandı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteği ile 5 Haziran Dünya Çevre gününden tüm ulusal televizyon kanallarında yayımlanmaya başladı. Kamu spotumuz Ağustos ayı sonuna kadar 42 tv kanalında yaklaşık 90.000 sn yayımlandı.

Avrupa Bilriği stratejisi AçıklandıAvrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin yeni Avrupa Birliği stratejisini açıkladı.

AB Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin yeni Avrupa Birliği stratejisi, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine ivme kazandırarak üyeliğe giden yolun önündeki engellerin üstesinden gelinmesini amaçlamaktadır" denildi.

Buca Belediyesi Buca Belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Anadolu Cam ve Muzaffer Pınarbaşı firmalarıyla protokol imzaladı. Başkan Piriştina, Bucalılara çöplerini ayrıştırarak biriktirme ve cam atıklarını bu kumbaralara atmaları çağrısında bulundu.

ÇEVRE Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı'nın (ÇEVKO) protokol imzaladığı yerel yönetimler arasına Buca Belediyesi de katıldı. Başlatılan örnek proje ile Buca'da bundan sonra cam atıklar çöpe gitmeyecek.