News

sf15_logo.pngAmbalaj Atıkları ve Sürdürülebilirlik Forumu'nun 22'ncisi AB enstitülerinin, sektörel temsilcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının, gerek katılımcı gerekse konuşmacı bazında geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

EXPRA, etkinliğin organizasyonuna geçen sene olduğu gibi bu sene de destek verdi. EXPRA'nın yönetimindeki ve üye kuruluşlarındaki çeşitli görevlerde temsilcileri de toplantı moderatörü, konuşmacı ve katılımcı olarak etkinlikte yer aldılar.

Açılış konuşmasını DG Environment Avrupa Komisyonu Genel Direktörü Karl Falkenberg yaptı. Falkenberg konuşmasında, komisyonun Atık Hedefleri Teklifi'nin geri çekilmesiyle ilgili atacağı adımlara dair gelecek planlarından bahsetti.

zs_izmir.jpg

Ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması konusunda yetkilendirilmiş kuruluş olan ÇEVKO Vakfı, 29 Mart'ta, sanatçı Zeliha Sunal ile birlikte İzmir Optimum Outlet'te ziyaretçilere yönelik özel bir program düzenledi.

ÇEVKO Vakfı, İzmir Optimum Outlet'te ziyaretçilere yönelik düzenleyeceği etkinlikte, 'evdeki atıkların geri dönüşüme kazandırılması' konusunda ziyaretçilere önemli bilgiler verdi. Etkinlikte, ÇEVKO gönüllü elçisi sanatçı Zeliha Sunal, ÇEVKO Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu, Çevreci Kedi Çevki ve ambalaj atıkları maskotları Optimum ziyaretçileri ile bir araya gelerek; cam, metal, plastik, kağıt gibi atıkların çöp olmadığını, ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırabileceğini şarkılarla ve çeşitli etkinliklerle anlattılar. İzmirli çevreci vatandaşlar korosunun şarkılar söyleyerek, dans ederek Zeliha Sunal'a eşlik ettikleri etkinliklerde renkli anlar yaşandı. Bu özel etkinliğe katılan ziyaretçiler, ayrıca geri dönüşüme yönelik merak ettikleri soruları ÇEVKO yetkililerine sorup yanıt alabilme imkanı bulabildiler.

Zeliha Sunal ile bir sonraki AVM etkinliği 4 Nisan Cumartesi günü Maltepe Parkta saat 16:00'da gerçekleştirielecek. Tüm çevreci İstanbulluları bekliyoruz.  

izmir_outlet_1.jpgizmir_outlet_2.jpgizmir_outlet_3.jpgizmir_outlet_4.jpg
kartal_kitap.jpgKartal Belediyesi, ilçede çevre bilinciyle sürdürdüğü projelerine bir yenisini daha ekledi. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, tarafından başlatılan "7'den 70'e Atığını Getir, Kitabını Götür" projesi ile 7'den 70'e atığını getiren Kartallılar aynı zamanda hediye olarak kitap alıyorlar.

Hem çevre bilinci aşılanıyor, hem de kitap okuma alışkanlığı özendiriliyor.

Kartallı vatandaşlar; Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'ne 7 adet plastik şişe, 7 adet cam şişe, 7 adet pil, 7 adet gazete, 7 adet metal içecek kutusu, 1 adet ömrünü tamamlamış lastik (araba ya da bisiklet lastiği), bir şişe atık yağ ( miktar gözetmeksizin), bir adet elektronik atık ( miktar ve büyüklük gözetmeksizin) getirdiklerinde kendilerine bir adet kitap hediye ediliyor.
Böylelikle geri dönüşüm konusunda çevre bilincine dikkat çekilerek, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması adına da bir çalışma yürütülüyor. 2014 yılı temmuz ayından beri devam etmekte olan proje ile bugüne kadar 203 kişiye 908 adet kitap ve 138 oyuncak verildi.

Kartal'da çevre bilincinin yaygınlaşması adına birçok çalışmaya öncülük yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, "Biz Kartal ilçesi ailesi olarak kentlilik ve çevre bilincine sahip bireyler olarak yavaş yavaş yaşam tarzı haline getirdiğimiz kaynağından ayrı toplama bilinciyle beş yılda onbinlerce ağacın kesilmesini engelledik. Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından önemlidir. Bu bilinçle çevreye olarak kullanılmasına yönelik hizmetlerimizi devam ettiriyor, "7'den 70'e Atığını getir, kitabını götür" kampanyası ile de çevre bilincini yaygınlaştırarak okuma alışkanlığını aşılıyoruz." dedi.

yaklasan_etkinlikler.jpg

2-3 Nisan 2015 2. İstanbul Karbon Zirvesi
2-5 Nisan 2015 PACK-IST 2015, 2. FLEKSİBIL AMBALAJ FUARI
16 - 18 Nisan 2015 IFAT Eurasia 2015, Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı
17 Nisan 2015 Prof Dr Kriton Curi Genç Araştırmacılar Ödül Töreni 

Detayları haberin devamında görebilirsiniz. 

 

 

 

cevko_odul_gecesi2015.jpgÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması" Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmalar arasında sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmaların katılabildiği bir yarışmadır. Yarışma, PRO Europe - Packaging Recovery Organization Europe tararından akredite edilmiştir.

2014 yılında ilki düzenlenen yarışmada Coca Cola İçecek'ten Eczacıbaşı'na, P&G'den Evyap'a, Frito Lay'dan Pınar'a, Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketleri yarıştı, 18 Haziran 2014'de The Marmara Otel'de düzenlenen törenle "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri" sahiplerini buldu. Sunuculuğunu sevilen radyo programcısı Geveze'nin üstlendiği, genç ve başarılı keman sanatçısı Ceren Aksan'ın da muhteşem müziği ile keyif kattığı gecede, çevreye katkı sağlayan konularda kamuoyunu bilgilendirici haber akışı sağlayan basın yayın kuruluşları da "Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri"ni aldılar.

gulluce_1.jpgÇevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 2014 yılında atık yönetimi faaliyetleri kapsamında ekonomiye 2,5 milyar TL katkı sağlandığını açıkladı.

Bakan Güllüce, 2014 yılında 2 milyon 413 bin 500 ton ambalaj atığının toplanarak geri kazanıldığını kaydetti.

Toplanan ömrünü tamamlamış lastik miktarının 175 bin 186 ton olduğunu belirten Bakan Güllüce: "Lastiklerin, 106 bin 950 tonu geri kazanımda, 68 bin 236 tonu ise çimento fabrikalarında enerji geri kazanımında kullanıldı" dedi.

Bakan İdris Güllüce, toplanarak geri kazanıma gönderilen atık akü miktarının 60 bin 626 ton olduğunu ve atık akülerden 36 bin 375 ton kurşun geri kazanıldığını söyledi.

acc.jpgHer sene gerçekleştirilen 25. Global Plastik ve Sürdürülebilirlik Buluşması, Filipinler'in Manila şehrinde 8-10 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen plastik örgütlerinin yöneticilerinin buluştuğu ve tartıştığı buluşmada sürdürülebilirliğin arttırılması, plastik atık yönetimi çözümlerin tanıtımının yapılması ve deniz kirliğinin önüne geçilmesiyle ilgili konular ele alındı.

Toplantıda delegeler, Plastik Örgütlerinin "Deniz Kirliliğine Dair Global Deklarasyonu" nun bir parçası olarak gerçekleştirilen aktivitelerde kaydedilen büyümeye ve ilerlemeye vurgu yaptılar. Bu program çerçevesinde, 30'dan fazla ülkede, 60 örgüt ve 185 ayrı proje ile deniz kirliliğiyle mücadele başlatılmıştı. Toplantıda katılımcılar ayrıca toplama, geri dönüşüm ve kullanılmış plastikten enerji kazanımı konularında gelişim sağlanmasıyla sürdürülebilirliğin arttırılmasına yönelik stratejileri tartıştılar. Sektörün paydaşlarıyla birlikte çalışmasını ve çöplerin, nehir ve su yataklarına nerelerden katıldığını daha iyi anlamamızı sağlayacak yeni teknolojileri hayata geçirmesini teşvik eden NGO Doug Woodring of Ocean Recovery Alliance da delegelere sunum yapan kuruluşlardandı.

CEVKO_elcisi_Zeliha_Sunal 2014 yılında ünlü rock müzik grubu Gripin ile el ele veren ve Gripin'in konserlerindeki alanlara geri dönüşüm kutuları koyarak 5 ton ambalaj atığı toplayan ÇEVKO, geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye 2015 yılında da sevilen sanatçı Zeliha Sunal ile devam ediyor.

24 yıldır daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre için çalışan, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için yerel yönetimler ve lisanslı firmalarla işbirlikleri yapan ÇEVKO Vakfı; geri dönüşüm bilincini yaygınlaştırmak üzere iletişim, bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yanı sıra geri dönüşüm kültürünün oluşumuna gönüllü destek veren ünlü sanatçılarla da çalışmalar yapıyor.

Yeşil PotaAtaşehir Belediyesi, Ülker Sports Arena ve ÇEVKO işbirliğiyle, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün de katkılarıyla, çevre bilincini basketbol sevgisi ile pekiştirmek amacıyla başlatılan "Yeşil Pota Temiz Doğa" projesinin 3. dönemi başlıyor.

3. yaşına giren proje ile öğrenciler, çevreye katkı sağlamak için ambalaj atıklarını topluyor, toplanan atıklara karşılık Ülker Sports Arena'da ücretsiz olarak basketbol maçı izliyorlar.

Ataşehir'deki tüm okulların geri dönüşümlü atıklarla yarışacağı projede; ilk 3'e giren okullardan toplam 200 öğrenci Ülker Sports Arena'da ücretsiz olarak basketbol maçı izleme şansı yakalayacak. Maçlara katılacak öğrencilere çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla; kitap, tişört ve basketbol topu hediye edilecek. 

ksdy3.jpgÇEVKO Vakfı üyesi Tetra Pak'ın, 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve İstanbul Üniversitesi'nin bilimsel onayıyla devam ettirdiği, Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesi için Tetra Pak'la İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında Tetra Pak, İstanbul genelindeki okullarda öğrencilere ‘geri dönüşüm' temalı Küçük Şeyler Doğayı Yeniler eğitimi verecek. Proje ile 2015 sonuna kadar 50 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Protokol imza töreni, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat ÇALIŞKAN ve Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Çevre Müdürü Umay YILMAZ'ın katılımıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında gerçekleştirildi.