News

cimsa.jpgÇimento ve yapı malzemeleri sektöründe 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ÇİMSA, GRI G4 raporlama kılavuzunda belirtilen temel uygulama düzeyi ilkelerine uygun olarak hazırlanan 2013 Sürdürülebilirlik Raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Çimento sektörünün önemli bir oyuncusu olarak sürdürülebilirlik yaklaşımını, şirketin her aşamasındaki fonksiyonlarına entegre etmeyi hedefleyen Çimsa, bu anlamda 2013 yılında kaydettiği performansını içeren Sürdürülebilirlik Raporu'nu GRI G4 raporlama kılavuzunda belirtilen temel uygulama düzeyi ilkelerine uygun olarak hazırlandı.

Sürdürülebilir geri dönüşüm sistem ve projelerini hayata geçiren AnelDoğa, Üsküdar Belediyesi işbirliği ile tüketicilerden toplanan atık elektrikli ve elektronik eşyaları geri dönüştürerek çevre ve doğayı korumayı, ekonomik değer yaratmayı ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyor.

AnelDoğa, atık elektrikli ve elektronik eşya işleme, ömrünü tamamlamış araç işleme, hurda metal işleme, tehlikeli atık geri kazanım ve tehlikeli atık ara depolama, tehlikesiz atık geri kazanımı, ömrünü tamamlamış lastik ara depolama, akü ara depolama ve atık yönetimi alanlarında faaliyet gösteriyor. AnelDoğa, Üsküdar Belediyesi işbirliği ile; çevre konusunda farkındalığı ve bilinci arttırarak elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüştürülmesi ve bireylerin daha az enerji harcayan yeni teknolojik ürünlere yönlendirilmesi amacıyla, Üsküdar Belediyesi sınırları içerisinde toplanacak olan atıkları 30 bin metrekarelik entegre tesisinde geri dönüşüme kazandıracak.

yaklasan_etkinlikler.jpg5 Mart 2015, The 2015 European Circular Economy Conference - Circular Economy in the EU
5-6 Mart 2015, İstanbul Elektrik ve Elektronik Atık Zirvesi (IEEWS 2015)
16 - 18 Nisan 2015, IFAT Eurasia 2015, Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı
17 Nisan 2015, Prof Dr Kriton Curi Genç Araştırmacılar Ödül Töreni

Detayları haberin devamında görebilirsiniz. 

 

 

 

belediye1.jpg

Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin ilk kez yayınlandığı 2004 yılından bu yana Belediyeler tarafından yürütülen Kaynakta Ayrı Toplama Uygulamalarına destek vermektedir. Ambalaj Atıklarının Kaynakta Ayrı Toplama Sistemlerinin en önemli tarafının belediyeler olduğunun bilinciyle hareket eden Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO, belediyeler ile işbirliği içinde çalışmalarına yaygınlaşarak devam etmektedir. Bu bağlamda, başarıyla çalıştığımız belediyelere yönelik nezaket ziyaretlerimizi de sürdürüyoruz. 

 

bpa-logo.jpgAvrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), bazı plastik gıda ambalajlarında kullanılan bir tür kimyasal olan ve ülkemizde uzun zamandır kullanımı ile ilgili tartışmalara neden olan bisfenol A (BPA) ile ilgili, şu andaki maruz kalma düzeylerinde hiçbir yaş grubundan tüketici veya doğmamış bebekler açısından sağlık riski oluşturmadığını söyledi.

EFSA'nın yaptırdığı Bisfenol A'ya(BPA) yönelik bağımsız bilimsel çalışma nın tamamı da, EFSA internet sitesinden erişime açıldı.

migros1.pngÇEVKO Vakfı üyeleri Migros ve Unilever işbirliği ile hazırlanan " Temiz Bir Dünya Bizim Elimizde" kampanyası ile tüketiciler, 10 Kasım-31 Ocak tarihleri arasında kozmetik ve deterjan ambalajlarını Migroslarda bulunan geri dönüşüm kiosklarına getirerek hem geri dönüşüme katkıda bulundular hem de çeşitli indirimler kazandılar.

Migros'un Türkiye genelinde toplam 80 mağazasında geri dönüşüm kioskları bulunuyor ve tüketiciler boş ambalajları barkodlarını okutarak kağıt, cam, plastik, metal ve pil için ayrı ayrı hazırlanmış kutulara atabiliyorlar.

cep_2.jpg

Avrupa Komisyonu Dairesel Ekonomi paketini çekmeye yaklaşırken, Avrupa atık ve geri dönüşüm sektörünü temsil eden kuruluşlar arasında paket ile ilgili tartışmalar ve karşıt görüşler yer almaya devam ediyor. 

EUROPEN-The European Organization for Packaging and the Environment öncülüğünde hazırlanan raporda, pakette yer alan ambalaj geri kazanım hedefleri ve genişletilmiş üretici sorumluluğu konuları ile görüşler yer alıyor. Görüşün altında;aralarında EXPRA-Extended Producer Responsibility Alliance, ACE - The Alliance for Beverage Cartons and the Environment, AIM - European Brands Association, A.I.S.E. - The International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products, CEPI - Confederation of European Paper Industries, Cosmetics Europe, EAA - European Aluminium Association, Edana - The International Association Serving the Nonwovens and Related Industries, European Bioplastics, EuPC - European Plastics Converters, FEFCO - European Federation of Corrugated Board Manufacturers, FPE - Flexible Packaging Europe, MPE - Metal Packaging Europe, Pack2Go Europe - Europe's Convenience Food Packaging Association, TIE - Toy Industries of Europe, UNESDA - European Soft Drinks Industry'nin de bulunduğu 25 organizasyonun imzası yer alıyor.

ugdsep.jpg

Yüksek Planlama Kurulunun (YPK), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinatörlüğünde, ilgili kurum ve kuruluşların mutabakatıyla nihai şekli verilen "Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nın (2014-2017) kabulüne ilişkin kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Eylem planında Türkiye'de üretilen atıkların yarısından fazlası geri kazanılabilir özelliğe sahip olduğu belirtilerek, geri dönüşümün ulusal refahın arttırılması konusunda büyük potansiyel taşıdığı ifade edildi.

 

faaliyetler1287.jpg

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Atık Yönetimi alanındaki yeniliklerin değerlendirilmesi amacı ile 26-29 Ocak arasında, Antalya'da 4 gün süren "2023'e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumu" düzenlendi.

Bakanlık, 2023 yılı hedefleri doğrultusunda; temiz üretim ilkeleri çerçevesinde, atıkların geri kazanım oranının en üst seviyeye çıkarılması için atık yönetimi alanındaki çalışmalarını sürdürmekte. 2023'e doğru yola emin adımlarla devam edilmesi konusunda müşterek işbirliği adına başta üniversiteler, özel sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, meslek odası ve birlikler, enstitüler ve belediyeler ile bilgi alışverişinde bulunulması ve atık yönetimi alanındaki yeniliklerin değerlendirilmesi amacı ile "2023'e Doğru Atık Yönetimi Sempozyumu" gerçekleştirdi.

Açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce tarafından yapılan sempozyuma, 400 ün üzerinde kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünden 750 kişiden fazla kişi katıldı. 

logo-triman-seul.jpgFransız Çevre Kanunu'nun L-541-10-5 numaralı maddesine göre, 1 Ocak 2015'ten itibaren, genişletilmiş üretici sorumluluğu sistemine tabi olan ve Fransa pazarında yer alan geri dönüştürülebilir ürünler, atık ayrıştırma ile ilgili bir dizi ortak sembol olan Triman işaretini taşımak zorunluluğunda olacaklar. Yeni uygulamaya göre yalnızca evsel cam ambalaj atıkları kapsam dışı tutuluyor.

Yeni düzenleme, özellikle Fransa'ya ihracat yapacak firmaları ilgilendiriyor.

2014 Ağustos sonunda, Triman işaretine ilişkin taslak yönetmelik, farklı Fransa Bakanlıkları tarafından kabul edilmiş ve "Conseil d'État" a gönderilmişti. Conseil d'État'ın yönetmeliği mevcut haliyle uygulanabilirliğini değerlendirmesi ve değişiklik ihtiyacı olup olmadığına karar vermesi bekleniyor. Yönetmeliğin tam yürürlüğe gireceği tarih tam olarak bilinemese de hükümetin de beklentisi bir an önce uygulamaya geçilmesi yönünde. Triman işareti ile ilgili taslak yönetmeliğin son hali 22 Mayıs 2014'te görüşe açılmıştı.