News

cevkodur1.jpgSakarya Ziraat Odası Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Hamdi Şenoğlu, Sakarya İnternet Yayıncıları Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN ve Sakarya Ziraat Odası Meclis Üyesi Ali EROĞLU, Vakfımızı ziyaret ederek ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla,Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk, İstanbul Merkez Atık Yönetimi Şefi Senem YAY ile biraraya geldiler ve zirai ilaç ambalajlarının bertarafında izlenecek yol konusunda görüş alışverişinde bulundular. ÇEVKO yönetici ve yetkilileri tehlikeli atıkların bertarafı konusunda mevzuat ve uygulamalar ile ilgili bilgi aktardılar.

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Hamdi Şenoğlu"Ambalaj atıkları için yapılanları görüyoruz.Ancak Tarımda kullanılan ilaç ambalajları için bir adım atılmalıdır.Bunun ilk çalışmasını Sakarya'da yapmak için çalışmalara başladık. Paydaşlarla yaptığımız görüşmelerin sonunda bir proje oluşacak ve bu proje ile sürdürülebilir şekilde mevcut sorunu çözme konusunda model olabileceğiz.Yapacağımız projenin hangi aşamasında ÇEVKO yer alabilir bunları belirlemek için buradayız."dedi.

gnlllk_2.jpg

Akçansa, sürdürülebilirlik ilkesiyle başlattığı "Yarınları Dönüştüren Çocuklar" projesiyle çocukların yarınlarını koruma altını alıyor. Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında çocuklar, atıkları kaynağında ayırma, geri dönüşüm ve atıktan enerji elde etme gibi sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için kaynakları bilinçli kullanma yöntemleri hakkında bilinçlendiriliyor.

Pilot bölge Büyükçekmece'de başlayan proje Çanakkale ve Samsun ilindeki okulları da kapsıyor. Projeyle, Akçansa Gönüllüleri ilkokul 4. Sınıf öğrencilerine atık ve geri dönüşüm eğitimi vererek çocukların atıkları kaynağında ayırarak dünyanın kaynaklarını korumaları yönünde daha çok bilgi sahibi olmaları sağlanıyor.

Çanakkale'de 3 Haziran'da başlayan eğitimlerde; Mahmudiye İlköğretim Okulu, Yahya Çavuş İlköğretim Okulu, Gazi İlköğretim Okulu ve Geyikli İlköğretim Okulu ziyaret edilerek interaktif eğitimlerle öğrencilerin katılımı sağlandı. Akçansa Gönüllüleri Haziran ayı boyunca Çanakkale'de yaklaşık 4 okulu ziyaret ederek 1000 öğrenciyle buluştu.

Proje kapsamında 30 Akçansa Gönüllüsü, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplamda 3 bin öğrenciye ulaştı.

 

plastik-ielerden-retilen-bisikletler-2.jpg

Bisiklet, rahat ve temiz oluşuyla çeşitli kazanımlara sahip en doğa dostu taşıt. Ancak kimyasal malzemeler ve demir gibi mineraller kullanılan üretim aşaması, pek de bu kazanımlar dahilinde sayılmaz. İyi haber şu ki artık onları plastik şişeler gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden üreten şirketler var.

Dünyanın en sürdürülebilir bisikleti

Tüm bu şirketler arasında, "dünyanın en ekolojik bisikleti" olarak nitelendirilen bisikletin, tasarısının yararlığıyla son yıllarda bir devrim yaratmış üreticisine dikkat çekmek istiyoruz. Plastik şişelerden yapılmış bisikletlerinin resimleriyle yakın zamanda sürdürülebilirlik alanında bir boşluk aralamış, Brezilya kökenli bir fabrikada doğan bu bisikletler birer "Muzzisiklet". Bu araçların her biri, 200'den fazla geri dönüştürülmüş PET şişesinden üretiliyor.

Ekolojik üretim aşaması

Bulucusu Uruguaylı sanatçı Juan Carlos Calabrese Muzzi‘nin -ürünün ismi buradan geliyor- önermiş olduğu, birçok plastik şişeden geri dönüştürülerek oluşturulan PET'leri geri kazanımla, bisiklet kadrosu üretimine uygun yeni bir gereç oluşturmak için kullanmak. Bunun için bu şişeler parçalara ayrılıyor, daha sonra öğütülüyor ve bisikletlerin üretiminin daha sürdürülebilir olmasını sağlayacak bu macun, son olarak sert bir yapı haline getiriliyor. Bu, üretimin daha ekonomik olması ve bir gün bu bisikletin tüketicisine daha ucuza mâl olması için lehimleme aşamasının elenmesini de sağlıyor.
Bu bisikletler aynı zamanda demir gibi mineraller kullanmaktan kaçınılarak karbon ayak izini azaltıyor. Üretimindeki diğer kazanımlardan biri de boyamaya gerek duyulmaması; aynı plastiğe enjekte edilerek renk kazandırılabiliyor.

cki_nvjwoae9khf.jpg

Birlemişmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCO), UNDP GEF Küçük Destek Programı ve Birleşmiş Milletler Ortak Çerçeve Girişimi tarafından işbirliğinde düzenlenen, iklim değişikliği konulu gençlik video yarışmasının başvuruları 5 Haziran-17 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. 

18-30 yaş arasında olan, iklim değişikliği ile mücadelede büyük ya da küçük fark yaratmayı başarmış gençler, kendi hikayelerini anlattıkları 3 dakikalık video filmleri ile yarışmaya katılabiliyorlar.

Yarışmada kazananlar, 30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında Paris'te düzenlenecek COP21/CMPP11 İklim Değişikliği Konferansına katılabilecekler; yol ve konaklama masraflarının karşılamasının yanında, UNFCCC Haber Merkezinin de muhabiri olarak konferansta yer alacaklar. 

Detaylar için burayı  ziyaret edebilirsiniz.  

yeilnokta.jpg•ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması 2015" başvuruları tamamlandı. 

24 yıldır daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için çalışan ÇEVKO Vakfı'nın düzenlediği "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015"e, ÇEVKO ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların başvuruları tamamlandı.

PRO Europe - Packaging Recovery Organization Europe tarafından desteklenen ve Türkiye'de bu yıl ikinci kez verilecek olan "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri"; ülkemizde de sayıları gittikçe artan "Yeşil Nokta" üyelerinin geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları kamuoyuna duyurup ödüllendirmeyi ve benzer çalışmalar yürüten firmaları da özendirerek teşvik etmeyi hedefliyor.

www.yesilnoktaodulleri.org web sitesinde katılım detaylarının yer aldığı "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015"in kazananları, 1 Aralık tarihinde yapılacak özel bir ödül töreniyle duyurulacak.

www.yesilnoktaodulleri.org

kutlama_ch.jpgSürdürülebilir Bir Dünyanın "Olmazsa Olmaz"ı Geri Dönüşüm
Türkiye'de çevrenin, enerji kaynaklarının korunması; kaynağında ayırma ve geri dönüşüm konusunda toplumsal bilinçlenme ve ekonomiye de katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilir bir geri kazanım sistemini 24 yıldır sanayinin öncülüğünde geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan ÇEVKO Vakfı, "Dünya Çevre Günü"nü ekipçe kutladı.

ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ve ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla'nın yanı sıra tüm ÇEVKO çalışanlarının katıldığı kutlama töreninde, "Dünya Çevre Gününü" kutlayan Okyar Yayalar, sürdürülebilir bir dünya için geri kazanım sistemini sürdürülebilir kılma hedefiyle başarılı çalışmalar yürüten ÇEVKO ekibine teşekkür etti.

 

orman_2.jpg

"17 Haziran Dünya Kuraklıkla Mücadele Günü"ne farkındalık yaratan anlamlı bir adım!
GERİ DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIYLA YEŞİL BİR DÜNYAYA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYAN ÇEVKO'DAN 2 BİN FİDANLIK ORMAN!

Türkiye'de sürdürülebilir bir dünya için sürdürülebilir geri kazanım sisteminin kurulması amacıyla 24 yıldır faaliyet gösteren; 2014'te yaptığı çalışmalarla ülkemize yaklaşık 1,5 Milyar TL'lık katkı sağlayıp, 4 milyon adet ağacı (400 bin dönümlük orman arazisi eşdeğerinde...) yok olmaktan kurtaran ÇEVKO Vakfı, yeşil bir dünya için yine anlamlı bir attı.

Geçen yıl yaptığı çalışmalarla ayrıca 6.316.143 m3 su tasarrufu (Aydın ilinin yaklaşık 40 günlük su ihtiyacına eşdeğer...) sağlayan ÇEVKO, Denizli Çal Ağaçlandırma Sahası'na 2 bin fidanlık bir orman kurdu

Sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katkı ve katılımları ile çevresel değerleri korurken, enerji ve kaynak kullanımında da tasarruflar sağlayan geri kazanım çalışmaları kapsamında; vakıf ile Yeşil Nokta marka lisans sözleşmesi olan firmalar için oluşturulan "ÇEVKO Vakfı Ormanı"nın dikim töreni, ÇEVKO Vakfı'nın üst düzey yönetiminin yanı sıra bu anlamlı çalışmada işbirliği yaptığı TEMA Vakfı yetkililerinin de katılımıyla yapıldı.

karsiyaka_cam_2.jpgTürkiye'de sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin kurulması için 24 yıldır faaliyet gösteren ÇEVKO Vakfı ve Anadolu Cam Sanayi A.Ş.'nin destekleriyle, Türkiye'de önemli bir ilke adım atan Karşıyaka Belediyesi'nin "Cam Ambalaj Atıklarının Kaynağından Tamamen Ayrı Toplanması" projesi hayata geçti.

Karşıyaka Belediyesi'nin cam ambalaj atıklarının çöpe atılmadan kaynağında tamamen ayrı toplanmasını ve aslında değerli bir hammadde olan cam atıkların kirlenmeden, daha ekonomik olarak geri dönüşüme kazandırılmasını hedefleyen projesinin protokolü, 15 Haziran'da Gondol Cafe'de düzenlenen tören ile imzalandı.

wrap-hp-rw-recycle-week.pngWRAP (Atık & Kaynaklar Programı) tarafından yapılan açıklamaya göre, yenilenmiş "Recycle Now" (Şimdi Geri Dönüştür) kampanyası, 2015 Geri Dönüşüm Haftası ile aynı döneme denk gelecek şekilde tanıtıldı.

WRAP Eylül 2014'ten beri, yerel yönetimlerin ve diğer kuruluşların geri dönüşüm girişimlerini koordine etmesine yardımcı olmak üzere hazırlanmış bir dizi ücretsiz iletişim materyallerini de içeren ulusal geri dönüşüm iletişim projesini güncelleme çalışmalarını sürdürmekte.

İlk olarak yaklaşık 10 milyon sterlin tutarında devlet desteğiyle 2004 senesinde başlatılan bu kampanyanın İngiltere'deki yerel yönetimlerin yaklaşık %90'u tarafından bir şekilde kullanılmış olduğu düşünülüyor.

cci_logo.pngCoca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu tarafından düzenlenen Sürdürülebilirlik Ödülleri'nin 6'ncısı İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Uluslararası jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Coca-Cola İçecek, sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği örnek çalışmalar nedeniyle, 84 ülkedeki şişeleyiciler arasında , "En Başarılı Şişeleyici" seçilerek, büyük ödülü kazandı.

Coca-Cola İçecek ayrıca, aktif yaşam kategorisinde "Mükemmellik" ödülüne, Coca-Cola İçecek İzmir fabrikası ise çevre kategorisinde dördüncü kez "En İyi Performans Gösteren Fabrika" ödülüne layık görüldü.