News

brs_5933_.jpgSonsuz geri dönüşümlü metal ambalaj, Sarten evsahipliğinde gerçekleşen "Metal Ambalajın Sürdürülebilirliği ve Pazardaki Konumu" konferansında masaya yatırıldı. Konferansa gıdadan kozmetiğe, boyadan enerji sektörüne kadar Türkiye'den ve dünyadan üst düzey 300 sektör temsilcisi katıldı.

Türkiye'nin en büyük ambalaj şirketi Sarten'in ev sahipliğinde 17 Nisan'da Point Hotel Barbaros'da gerçekleşen "Metal Ambalajın Sürdürülebilirliği ve Pazardaki Konumu" başlıklı konferans, Sarten CEO'su Zeki Sarıbekir, Avrupa Metal Ambalaj Birliği (EMPAC) CEO'su Gordon Shade ve İletişim Direktörü Ellen Wauters'ın yanı sıra, BİM Operasyon Komitesi Başkanı Galip Aykaç, 25 yıllık Sainbury's pazarlama deneyimiyle Alison Austin ile ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer'in açılış konuşmalarıyla başladı.

surdurulebilir-ekosistem-gunler-seg-2015-itu.jpgİTÜ Çevre Mühendisliği Klübü tarafından bu yıl 6.sı düzenlenen ve Türkiye çapında bir organizasyon olma özelliğine sahip Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG), 24-25-26 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Sürdürülebilir Ekosistem Günleri (SEG) ile küresel çevre sorunlarını dile getirerek bu sorunlara cevap arayacak yeni neslin farkındalığını arttırmayı, akademik kadro, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları ve özel sektörü aynı çatı altında toplayarak ortaklaşa çözüm önerileri belirlemeyi, organizasyon sürecinde ve sonrasında katılımcıların çevre konusunda sorunları belirleme ve çözme aşamasında ortak projeler yürütmelerini sağlamayı, farklı illerden ortak bir amaç için gelen katılımcıların sosyal bir ortam içerisinde düşüncelerini paylaşmasını sağlamayı amaçlayan İTÜ Çevre Mühendisliği Klübü öğrencileri bu yıl da başarılı bir prganizasyona ev sahipliği yaptılar.

tankut_turnaoglu_virginie_helias_3.jpgP&G, hem çalışanlarını sürdürülebilirlik çabalarına ortak etmek hem de sürdürülebilirlik hedeflerini duyurmak amacıyla her yıl Dünya Günü'nü de içine alan haftayı "Dünya Haftası" olarak kutluyor. P&G Global Sürdürülebilirlik Marka Direktörü Virginie Helias Dünya Haftası'nda Türkiye'ye gelerek "Korumak, Ortaklık Kurmak ve Öncülük Etmek" çerçevesinde yenilenen P&G global sürdürülebilirlik vizyonunu çalışanlarla paylaştı.

"P&G, ürünleriyle sektöre öncülük ederken kaynakları muhafaza ediyor"
Bu yıl Dünya Haftası kapsamında Türkiye'ye gelen P&G Global Sürdürülebilirlik Marka Direktörü Virginie Helias, "Kaynakları koruyarak, daha büyük bir etki yaratmak için ortaklıklar kurarak ve inovasyon konusunda öncülük yaparak büyümemizi sürdürüyoruz" dedi.

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ise P&G'nin sürdürülebilirlik yaklaşımını iş yapış biçimlerinin merkezine yerleştirdiğini vurguladı ve şöyle devam etti: "Marka ve hizmetlerimizi geliştirirken yenilikçilik yaklaşımı ile ürün performansı ve faydalarını ön planda tutarak kaynak verimliliğini sürekli arttırmayı gözetiyoruz. Böylece daha sürdürülebilir bir hayata katkı sağlıyoruz. Sürdürülebilirlik, P&G'nin tüketicilerin yaşamlarını iyileştirme ve paydaşlar açısından değer yaratma becerisinin önemli bir bileşeni olmaya devam edecektir".

festival_gorsel.jpgÇEVKO Vakfı üyesi Hayat Kimya; miniklere çevre ve doğa bilinci aşılamak için her yıl düzenlediği Çocuk Festivali'nin bu yılki temasını, ‘Geri Dönüşüm' olarak belirledi.

Geleneksel Çocuk Festivali kapsamında Hayat Kimya çalışanlarının çocukları, şirketin Kocaeli - Yeniköy fabrikasında oluşturulan geri - dönüş atölyelerinde, evlerinde biriktirdikleri plastik şişe, kapak, pipet, plastik çatal, plastik bıçak, kaşık, kağıt havlu ve tuvalet kağıdı ruloları gibi ev atıklarını kullanarak kendilerine benzersiz oyuncaklar tasarladı.

Atölye çalışmasının ardından minikler; müzik, dans, yüz boyama, sosis balon ve animasyon aktiviteleriyle gönüllerince eğlendiler.

Geleneksel Çocuk Festivali'ne ebeveynlerinin eşliğinde çok sayıda çocuk katıldı.

 

yaklasan_etkinlikler.jpg

Ambalaj Atıklarının Ayrı Toplanması Çalışmalarına Sokak Toplayıcılarının Etkileri Semineri, 22 Mayıs 2015, Taksim Point Hotel-İstanbul

Sustainable Brands 2015 Istanbul, 26-27 Mayıs 2015, Park Bosphorus Hotel

11. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Geri Dönüşüm Uluslar arası Fuarı - REW İstanbul , 11-13 Haziran 2015, TÜYAP - İstanbul

Detayları haberin devamında görebilirsiniz.  

cevko_2015_ne_yaptk2.jpgTürkiye'de çevrenin korunması, toplumsal gelişim ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilir bir geri kazanım sistemini 23 yıldır sanayinin öncülüğünde geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan ÇEVKO Vakfı, 2014'de de ülkemize önemli boyutta çevresel ve ekonomik faydalar sağladı.

Belediyelerle yaptığı işbirlikleri ile 2014 yılında da, daha fazla konuta ve tüketiciye ulaşmaya devam eden ÇEVKO Vakfı; kaynağında ayrı toplamanın geliştirilebilmesi için verdiği kumbara, konteyner, iç mekan kutuları, ayrıştırma poşetleri destekleri ile toplanan ambalaj atıkları miktarını artırdı. Bu atıkların geri dönüşüme kazandırılmasıyla çevresel değerler korunurken; enerji ve kaynak kullanımında sağlanan tasarruf ile ülke ekonomisi de, toplam 1.490.000.000 TL kazandı.

 

 

 

yesil_ekran_logo.jpgYeşil Ekran Kısa Film Yarışması'na toplam 125 film katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çevre duyarlılığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı ve üniversite öğrencilerine yönelik ‘çevre' temalı kısa film yarışması sonuçlandı. Kazananlar, Bakan Güllüce ve Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum'un da katıldığı törenle açıklandı.

Her alanda çevre seferberliği başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni projesiyle üniversite öğrencilerinin çevre farkındalığı oluşturmasını sağlaması konusunda da büyük bir projeye imza attı. Türkiye Çevre Koruma Vakfı üzerinden başlatılan Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması'na toplam 125 film katıldı.

aw362145_03.jpg

İlk durak Süleymanpaşa...
Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediyesi ile ÇEVKO Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği 'Eğiticinin Eğitimi Semineri' kapsamında Süleymanpaşa'da görev yapan 75 eğitimci geri dönüşüm konusunda bilgilendirildi.

Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleşen, Süleymanpaşa'daki okullarda görev yapan öğretmenler için düzenlenen seminere katılan ve açılış konuşmasını yapan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, katılımcılara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Süleymanpaşa Belediyesi olarak geri dönüşüm konusuna önem verdiklerini belirten Eşkinat, daha temiz ve mutlu yarınlar için projelerin artarak devam edeceğinin altını çizdi.

Başkan Eşkinat'ın konuşma sonrası söz alan ÇEVKO Vakfı Eğitim Şefi Murat Anaç, geri dönüşümün tarihçesi, tekrar kullanım, türlerine göre geri dönüşüm, ambalaj üzerindeki işaretlerin anlamları, atıkların geri dönüşümü ve geri dönüşümün faydaları konularında sunum yaptı.
Seminer sonunda eğitmenler katılımlarından dolayı ÇEVKO Eğitmen Sertifikası aldı.

Rapora göre "atık yönetimi geliştirildi, fakat Avrupa sirküler ekonomiden hâlâ çok uzakta."

Olumlu yönde gelişmeler, kişi başı kentsel atık üretiminin 2004 - 2012 yılları arasında %4 oranında azaldığını ve 481 kilograma düştüğünü gösteriyor. Atık üretiminin ötesine bakıldığında, Avrupa'da atık yönetiminin geliştiği yönünde işaretler de var. 2004 - 2010 yılları arasında EU-28, İzlanda ve Norveç, çöp birikim bölgelerine atılan atıkların yüzde 31 seviyesinden (mineral, yanık, hayvan ve sebze atıkları dışarıda tutularak) yüzde 22'lere gerilediğini bildirdi.Bunun sebeplerinden biri olarak kentsel atıkların geri dönüşüm oranlarının 2004'te %28 iken 2012'de %36'ya çıkması görülüyor.

5-10 yıllık trendlerle ilgili olarak rapor, daha az çöpe gittiğini gösteriyor. Bunun sebebi olarak daha az atık üretimi, geri dönüşüm ve enerji geri kazanımının daha fazla yapılması görülüyor. Ne var ki 20+ yıllık genel görünümde, atık önleme planlarının uygulanıyor olmasına rağmen hâlâ toplam atık üretiminin yüksek olduğu görülüyor. 

sf15_logo.pngAmbalaj Atıkları ve Sürdürülebilirlik Forumu'nun 22'ncisi AB enstitülerinin, sektörel temsilcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının, gerek katılımcı gerekse konuşmacı bazında geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

EXPRA, etkinliğin organizasyonuna geçen sene olduğu gibi bu sene de destek verdi. EXPRA'nın yönetimindeki ve üye kuruluşlarındaki çeşitli görevlerde temsilcileri de toplantı moderatörü, konuşmacı ve katılımcı olarak etkinlikte yer aldılar.

Açılış konuşmasını DG Environment Avrupa Komisyonu Genel Direktörü Karl Falkenberg yaptı. Falkenberg konuşmasında, komisyonun Atık Hedefleri Teklifi'nin geri çekilmesiyle ilgili atacağı adımlara dair gelecek planlarından bahsetti.