News

tuik16.jpgTürkiye İstatistik Kurumu, 2012 yılından beri özel günlerde, günün önemine atfen özel bültenler hazırlıyor. Bu yıl da, çevre haftasına özel hazırladığı bültende 2014 yılına ait çevre istatistikleri yer alıyor.

mehmet_ozhaseki.jpg

MEHMET ÖZHASEKİ KİMDİR?
1957 yılında Kayseri doğumlu olan Mehmet Özhaseki, ilk ve Orta öğrenimini Kayseri'de sürdürmüş ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiştir. 1994 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Melikgazi Belediye Başkanı seçildi. 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde ise Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 2015 yapılan genel seçimlerde Kayseri milletvekili seçildi. Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor Onursal Başkanıdır. Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesidir.
12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi'nin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. Hâlen bu görevi sürdüren Özhaseki, 1 Kasım 2015 tarihinde yinelen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.
Evli ve 4 çocuk babası olan Başkan Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

tuzla2.jpg

Yaptığı bilgilendirme çalışmaları ve eğitimlerle en çok çocuklara ulaşmayı ve geri kazanım bilincini oluşturmayı amaçlayan ÇEVKO Vakfı, 2 Nisan'da Tuzla Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü işbirliği ile Tuzla Viaport Marina'da geri dönüşüm etkinliği düzenledi.

Düzenlenen etkinlikte, Çevreci Kedi ÇEVKİ, cam şişe, pet şişe, karton kutu, metal kutu ve meyve suyu kutusundan oluşan ambalaj atığı dostlarıyla sevimli kuklaları ve geri dönüşüm şarkıları ile çocuklara seslenen Volkan Abi ambalaj atıklarının çöp olmadığına dair mesajlar verdiler.

Yaklaşık 200 çevreci çocuk ve ailelerinin katıldığı etkinlikte, Tuzla'da yapılan geri dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgiler verildi ve çocuk kitapları dağıtıldı. ÇEVKİ ve ambalaj dostları ile fotoğraf çekilen, kukla gösterisi ile eğlenerek öğrenen çocuklar, keyifli bir gün geçirdi.

topluresimcekimi.jpg

Energy projects took the lead in the applications. With their success in decreasing carbon emission in sustainable waste management, İzaydaş, Körfez Enerji, Hexagon Solid Waste Management companies became Low Carbon Heroes.  DB Tarımsal Enerji (Agricultural Energy), with its biofuel production from the field to exhaust pipes, Borusan EnBW Enerji with Balabanlı Wind Power Plant, Turkish Air Lines with its project to decrease carbon emission by saving fuel, were declared Low Carbon Heroes. With the project “Zero Carbon Footprint Forests” Zorlu Energy Group became a Low Carbon Hero due to their technical and social outputs of carbon management.

kkkahramanlari_10.jpgThe Award has taken on an international dimension

Alongside domestic companies, others from abroad were also awarded as Low Carbon Heroes. Among these are, International Clean Energy Partnership Foundation Climate Technology Center that applied from Germany with the Bonn Climate Project;  Rutgers EcoComplex from the USA with the project to Decrease Greenhouse Gases by using Biomass Energy; and Dr. Seyed Shariatipour of Coventry University in England with his work on Carbon Capture and Storage.

The choice of SÜT-D was cogeneration technology

This year, SÜT-D elected one person and one non-government organization as Low Carbon Hero, using its own follow-up and evaluation criteria. The Turkish Cogeneration and Clean Energy Technologies Association (TÜRKOTED) Honorary President Özkan Ağış, and TÜRKOTED have been working on the production of electricity, heat and/or steam (cogeneration) all at the same time, and their efforts to inform people of the importance of carbon reduction in energy production earned them the title Low Carbon Hero.

Climate combat is a must for companies to continue to exist

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu from İTÜ, who is also the Vice President of SÜT-D, drew attention to the fact that it is important for everybody-individuals and corporations-to take responsibility in reducing the carbon footprint. Karaosmanoğlu went on to say that this was the second year  of the Low Carbon Hero Awards they gave to persons, organizations and companies that have been taking measures to save the future of our planet, and added that companies’ sustainability methods should be the main element of their strategies. She said their purpose in giving this award is to increase awareness to the importance of carbon reduction and said “We need more companies that are thrifty in the emission of carbon.”

Rap performance from kids for the environment

At the Little Carbon Heroes performance, the little students of the İTÜ Development Foundation Dr. Sedat Üründül Private Kindergarten, received great applause and admiration with their rap performance “You Have a Message from Nature.” The little ones also kept rhythm to the famous song “Üsküdar” with the glasses they held in their hands. Little Carbon Heroes shared their dough relief works “City of Dreams” and “Life Underwater” reflecting their green dream world, with the participants.

unilever_abd.jpgÇevreyi korumak amacıyla Amerikalıların yaptığı pek çok şey var; yine de çoğu, nüfusun sadece üçte birinin uyguladığı çok basit bir işlemin yapacağı etkinin farkında değil: banyoda geri dönüşüm. Bu nedenle, dünyanın en büyük ambalajlı tüketici ürünleri şirketlerinden biri olan Unilever Amerika, ajansı Weber Shandwick'i Amerikalıları eğitmek ve banyo "boşlarını" geri dönüştürmeye teşvik ederek marka farkındalığı oluşturmakla görevlendirdi.

Nisan 2015 te, Weber Shandwick,"Sudan Geçir. Geri Dönüştür. Yeniden Hayal Et" kampanyası ile tüketicileri banyoda geri dönüşüm konusunda eğitmek ve boşalmış banyo ürünleri ambalajlarının neye dönüşebileceğini hayal etmelerini sağlamak amacıyla bir program başlattı.

Sosyal medyada geri dönüşüm sohbetini hızlandırmak için Weber Shandwick geri dönüşümü, Vine sihirbazları Zach King ve Megan Cignoli ile takım çalışması yaparak altı saniyede gerçekleşecek şekilde oluşturarak, #ReimagineThat’i hayata geçirecek ilginç kısa videolar oluşturdu. Tüketicilerde davranış değişikliğini teşvik etmek için de, katılımları da ödüllendirdi 

suleymanpasa_foto.jpg

22-24 Nisan tarihleri arasında, Süleymanpaşa Belediyesi Gençlik Merkezi'nde düzenlenen ve birbirinden eğlenceli onlarca etkinliğin olduğu şenlikte taş boyama atölyesi, yüz boyama atölyesi, maske atölyesi, sulu boya atölyesi, mandaldan oyuncak atölyesi, rüzgar gülü atölyesi, hamur-takı yapım atölyesi, acrimboldo atölyesi, eğlencelik kimya dersleri, illüstrasyon atölyesi, Can, Jurassic age, şişme çocuk oyun grupları çocuklarla buluştu. Şenliğin ikinci günü sürprizleri Maskot Doğaçlama Gösterisi, Kukla Dans Grubu, Sosis Balon/Yüz Boyama, Köstebekgiller, Halk Oyunları Gösterileri, Süleymanpaşa Belediye Konservatuarı gösterileri ve Maskot Rock Grubu oldu.

Çevre konusunda çocuklarda farkındalık yaratmak ve ambalaj atıklarının çevresel ve ekonomik birer değer olduğu ile ilgili mesajlar vermek için çevreci kedimiz ÇEVKİ ve pet şişe, süt kutusu, metal kutu, karton kutu ve cam şişeden oluşan ambalaj atığı dostları da çocuklarla buluştu. Hem öğrenen, hem eğlenen çevreci minikler, maskotlarımızla bol bol fotoğraf çektirdiler.

yesil_durus.jpgGün geçmiyor ki bir aktris veya model daha Kırmızı Halı etkinliklerinde "ekolojik moda" trendine yüzünü dönmesin. Bu hafta Harry Potter filmlerinden tanıdık bir yüz olan İngiliz Emma Watson, New York'taki Met Ball para toplama etkinliğinin ünlü yüzü olarak giydiği Calvin Klein kıyafetle dikkatleri üzerinde topladı.Ancak bu eşi benzeri olmayan kıyafeti özel yapan güzelliğinin ötesinde, bizzat ünlü modacı Calvin Klein tarafından geri dönüştürülmüş plastik şişeler kullanılarak yapılmış olması.

Watson'ın giydiği siyah beyaz beş parçalı kıyafet üç tip ekolojik iplikle üretildi. Ayrıca futuristik kostüm organik ipek ve geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmiş fermuarlarını da saymak gerekli. Tüm kullanılmış pet şişelerin, İtalya'da toplanıp işlendiğini de belirtelim.

Tasarım üstadı Calvin Klein, etkinliğin teması olan "Teknoloji Çağında Moda"dan esinlendiğini ve plastiğin, dünyanın en büyük kirliliği olduğunu söyledi. Kıyafet aynı zamanda "Green Carpet Challenge" adı verilen ve giyim kuşamda sürdürülebilirliğe dikkat çeken müsabakanın da bir parçası olmuş oldu.

Oskarlı aktris Lupita Nyong'o da Calvin Klein'ın bir diğer ekolojik tasarımını üzerinde taşıdı. Yeşim taşı rengindeki pullu elbise, tasarım ekibinin "etik ve estetiğin mükemmel evliliği" diyerek taçlandırdığı bir diğer ekolojik kıyafet örneği olarak etkinlikte boy gösterdi.

tskb_cop21.jpg

Aralık 2015'te Paris'teki COP21 sonucu varılan tarihi iklim anlaşması, 22 Nisan 2016'da New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde törenle imzaya açıldı. Anlaşmaya Türkiye dâhil 177 ülke imza attı. Küresel ısınmanın etkilerini yavaşlatmayı ve bütünüyle olmasa da doğaya verdiği hasarı gidermeyi amaçlayan Paris İklim Anlaşması'nı Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı imzaladı.

Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankası - TSKB'nin Paris İklim zirvesi ile ilgili hazırladığı inceleme raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Rapor; konferansın ana sonuçlarını, anlaşmanın imza sürecini ve önemli unsurları, Türkiye'ye olan etkilerini, iklim değişikliği finansmanı ile çalışmaların Türkiye sanayi ve finans sektörlerine olan etkilerini içeriyor.

TKSB'nin hazırladığı rapora ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak : www.tskb.com.tr

pinaryogurt.jpg

Pınar, yoğurt ambalajlarının tüketiciler arasında en çok saksı olarak kullanılması fikrinden yola çıkarak, Pınar Doğal Yoğurt kova ambalajlarını saksı görünümünde yeniden tasarladı.

Pınar, tüketici alışkanlarını dikkate alarak geliştirdiği "Pınar Yoğurt Ambalajları Saksıya Dönüşüyor" kampanyası kapsamında kova yoğurt ambalajlarını yeniledi. Pınar Doğal Yoğurt ambalajlarının tüketiciler arasında en çok saksı olarak kullanılmasından yola çıkan Pınar, tüketicilerin çiçek ve bitki sevgisinden ilham alarak 2000 ve 2250 gramlık Pınar Doğal Yoğurt kova ambalajlarını saksı görünümünde yeniden tasarladı.

Türkiye'deki tüm satış noktalarından ulaşılabilecek yeni Pınar Doğal Yoğurt'ların yeşil ve turuncu renkteki saksı görünümlü ambalajları, havaların ısınmaya başlayacağı önümüzdeki günlerde tüketicilerin evlerini, balkon ve bahçelerini süsleyecek.

yaklasan_etkinlikler.jpg

UKAY 2016 
8. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi
11-14 Mayıs - Karabük 

IFAT Münih 2016
Uluslararası Geri Dönüşüm Su, Kanalizasyon, Atık ve Hammadde Yönetimi Fuarı
30 Mayıs-Haziran 2016 Münih, Almanya