News

ambalaj_ayyildiz_logo_16.jpgAmbalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nın kazananları belli oldu. Yarışmaya başvuru yapan 199 ambalaj, 11 farklı kategoride değerlendirildi ve 64 ambalaj ödüle layık görüldü. Bu yıl ikinci kez yurt dışı başvuruların kabul edildiği yarışmada bir ödül de Hollanda'ya gitti. Ambalaj Ay Yıldızları 2016 Yarışması'nda tüm kazananların ödülleri 23 Eylül'de düzenlenecek törenle verilecek. Şampiyon finalistler WorldStar'ın yanı sıra AsiaStar'a da katılabilecek.

Bu yıl 'lüks ambalajlar", "ambalaj bileşenleri (komponentleri)" ve "ambalaj makineleri, ekipmanları ve teknolojisi" kategorilerinin de olduğu Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'na, en fazla başvuru gıda, grafik tasarım ve içecek kategorilerinden oldu. Toplam başvuruların yaklaşık yüzde 50'sini bu üç kategori oluşturdu. En fazla başvuru ise 56 ürün ile gıda kategorisi için oldu. Gıda kategorisini 29 başvuru ile grafik tasarım, 22 başvuruyla içecek kategorisi takip etti.

 

sio_16.jpg
İş dünyasında değişim ve sürdürülebilir inovasyon ile etki yaratmayı teşvik eden Sürdürülebilir İş Ödülleri için 30 Mayıs'ta başlayan başvuru süreci, 19 Ağustos'a kadar devam edecek. Sürdürülebilir İş Ödülleri'nin 27 kişilik jürisi, her kategoride Türkiye'nin alanında lider isimlerinden oluşuyor.
 
İş dünyasında değişim ve sürdürülebilir inovasyon ile etki yaratmayı teşvik eden Sürdürülebilir İş Ödülleri bu yıl 9 ayrı kategoride düzenlenecek, büyük ölçekli kurumlar ve KOBİ'ler olmak üzere her kategoride 2 projeye ödül verilecek. Bu yıl kategoriler; Karbon ve Enerji Yönetimi, Su Yönetimi, Sosyal Etki, Sürdürülebilirlik İletişimi, İş birliği, Tedarik Zinciri Yönetimi, Atık Yönetimi, Çeşitlilik ve Dahil Etme ile bu yıl ilk kez ödül verilecek olan Start-Up kategorisi.
 
Ayrıca sürdürülebilir iş modellerinin gerek kurumlarda gerekse sektörde gelişmesi için etkili ve örnek adımlar atmış bir kişi, ‘Yılın Sürdürülebilir İş Lideri' olarak ilan edilecek.

Sürdürülebilir İş Ödülleri başvuruları http://surdurulebilirisodulleri.com/ sitesi aracılığıyla yapılabiliyor.

 


1465804164_geri_donusum.jpgUzun yıllardır çevre bilinciyle hareket ederek, doğa üzerindeki etkisini her yıl daha da azaltmayı hedefleyen Pınar, 2015 yılında sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği çalışmaları açıkladı.

Çevresel sürdürülebilirlik alanında, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, 2020 yılına kadar karbon ayak izini yüzde 15 oranında azaltma hedefi koyan Pınar, yoğun çalışmalar neticesinde 2014 yılı sonu itibarıyla karbon ayak izini yüzde 11 oranında azalttı. Pınar Süt Karbon Şeffaflık Projesi (Carbone Disclosure Project) - CDP İklim Değişikliği Programı'na gönüllü olarak yanıt veren şirketler arasında ilk sırada yer alırken, Pınar Su ambalaj ağırlıklarını yüzde 23 azaltarak atık seviyesini ve daha az mazotla daha fazla yük taşınması suretiyle karbon salımını azalttı.

Sürdürülebilirlik odağında gerçekleştirdiği faaliyetleri, şeffaflık ilkesi kapsamında 2009 yılından bu yana raporlayan Pınar, su ayak izinin azaltılması konusunda da çalışmalar yürütüyor. Proje kapsamında su ayak izi hesaplamaları için çalışanlarına eğitimler veren Pınar, Su Verimlilik ve Risk Değerlendirme Raporu'nu da hazırladı. Çalışmalar kapsamında, Pınar Et fabrika genelinde, 2015 yılında bir önceki yıla göre ton ürün başına su tüketimini yüzde 10,3 oranında azalttı.

tofas_sur_2015tr_kapak.jpgTofaş, ilkini 2014 yılında yayınladığı sürdürülebilirlik raporunun üçüncüsünü Çevre Haftası'nda kamuoyuna sundu. Tofaş Sürdürülebilirlik Raporu'nu sektörde yayınlayan ilk üretici firma olduklarını belirten Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu, "Şeffaf, hesap verebilir, adil ve sorumlu bir kurum olma ilkesiyle, faaliyetlerimizi sosyal, çevresel ve ekonomik boyutlarıyla ele alarak performansımızı sürekli geliştirmek için çalışıyoruz" dedi.

Tofaş'ın Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile birlikte sürdürülebilir bir geleceğin inşası için çalıştığını belirten CEO Cengiz Eroldu, "Doğal dengenin korunması ekseninde, üretim süreçlerimizde ortaya çıkan atıklardan kullandığımız hammaddelere ve tükettiğimiz elektrik enerjisine kadar pek çok konuda çevre üzerinde doğrudan etkimiz olduğunun bilincindeyiz. Paydaşlarımıza değer üretmeye devam etmenin bilinciyle, etkimizi mümkün olan en doğru şekilde yönetmeye ve en aza indirgemeye gayret gösteriyoruz."

clp_bootcamp_ekip.jpgÇevreci fikirleri dev girişimlere dönüştürme fırsatı veren Climate Launchpad yarışmasının Türkiye'deki ilk eğitim kampı, 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü tarafından organize edilen, dünyanın en geniş katılımlı çevreci fikir yarışması Climate Launchpad 2016'nın eğitim kampı, dünyaca ünlü Berkeley Haas'ın öğretim üyesi Frans Nauta liderliğinde; Climate Launchpad 2016'nın Türkiye ülke liderliğini yürüten Ertan Özel, İçten Eraybat ve Pınar Şardar'ın katılımıyla gerçekleşti.

cevko_genel_kurul_16.jpg

Türkiye'de çevrenin korunması, toplumsal gelişim ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilir bir geri kazanım sistemini sanayinin öncülüğünde geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan ÇEVKO Vakfı, "25. Olağan Genel Kurul Toplantısı"nı 13 Mayıs tarihinde, Green Park Pendik Otel'de düzenledi.

Başkanlık Divanı üyelerinin seçimi ile başlanan toplantıda; Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer tarafından Genel Kurul'a sunuldu.

31 Aralık 2015 tarihi itibariyle bilanço, gelir-gider hesaplarının ve denetim raporunun da Genel Kurul'a sunulduğu toplantının ikinci bölümünde ÇEVKO Vakfı Yönetim ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri seçildi.

ÇEVKO 25. Olağan Genel Kurulu tüm üye temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

ata2.jpg

Ataşehir Belediyesi'nin bu yıl 7.'sini gerçekleştirdiği Çevre Şöleni etkinlikleri kapsamında 26 Mayıs Perşembe günü Ataşehir Belediye Binası Konferans Salonu'nda gerçekleşen etkinliklerde "Maket Yarışması" ve "Ataşehir'in En Yeşil Okulu Yarışması"nda ödül alan okullar açıklandı.

Ödül Törenine Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları İlhamı Yılmaz, Hüseyin Hışman, Metin Kaya, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Orhan Kuzu, Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, DEHA Biodizel Genel Müdürü Nihal Karakuş, Şişecam Cam Ambalaj Kalite, Çevre ve Teknik Standartlar Müdürü Ercan Kahraman ve Taşlar Kâğıt Genel Müdürü Habib Taş katılarak kazananlara ödüllerini verdiler.

Çevreci Kedi ÇEVKİ ve ambalaj arkadaşları da etkinliğe katılarak Ataşehirli öğrencilerle birarada oldular.

sb2016_1.jpg

Dünyanın en önemli 50 konferansı arasında gösterilen Global Sürdürülebilir Markalar Konferansının İstanbul ayağı düzenlendi.

Dünyanın en önemli 50 konferansı arasında gösterilen Global Sürdürülebilir Markalar Konferansının İstanbul ayağı 26-27 Mayısta gerçekleştirildi. Konferansın ilk gününde; geleceğin değişen markaları, yeni marka stratejileri, inovasyon, dijitalleşme, yeni tüketici trendleri ve sosyal etkiler; ikinci gününde ise, sorumlu liderlik, değişimin yeni dili, "karma" pazarlama, sürdürülebilir iletişim ve inovasyon ile etki yaratma konuları tartışıldı.

Swiss Hotel'de düzenlenen konferansın açılışında konuşan Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç, tüketicinin değiştiğini belirterek, dijitalleşmenin hızla sürdüğü bir ortamda markaların başarı için yeni bir yol haritasına ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Sevinç, "Her yıl 12 farklı ülkede gerçekleştirilen Sürdürülebilir Markalar Konferansı iş dünyasına bir bilgi ve iş birliği platformu sunuyor. İstanbul, San Diego ve Rio de Janeiro'dan sonra konferansın düzenlendiği ilk 3 lokasyon arasında yer alıyor." dedi.

Moderatörlüğünü dünyaca ünlü yazar ve eleştirmen Thomas Kolster'in yaptığı ilk oturumda konuşan BASF Türk Üst Yöneticisi (CEO) Buğra Kavuncu, sürdürülebilir eğitim hamlesiyle Türkiye'ye katkı sağlamayı hedefledikleri "81 İlde 81 Kimya Laboratuvarı" projesinin detaylarını konuklarla paylaştı. 

yeni_tiyatro.jpg

ÇEVKO Vakfı'nın çevreci kedisi Çevki, yeni tiyatro oyunuyla minik seyircilerle buluşuyor. Bu yeni oyunda Çevki'ye, kitaplarımızdaki sevimli karakterler, Toprak ve Su da katılıyor. Biraz yaramaz bir çocuk olan Ateş ve onun sevimli kedisinin, Çevki, Toprak ve Su'nun gayretleriyle çevreci olmasını konu alan oyunu, Fulya Şirin yazıp, yönetti. Oyunda Emir Ünver, Deniz Çeküç, Emsal Yeşilbingöl, Mustafa Yalvaçlı ve Elif Küçükkoyuncu rol alıyor.

Oyun, Mayıs ayından bu yana yapılan on beş gösterimde 6350 öğrenciyle buluştu. "Dönüşüm İyi Gelecek" isimli tiyatro oyunumuz, 2016 - 2017 öğrenim yılının başlamasıyla öğrencilerle buluşmaya devam edecek.

akcansa_yarin_donust_cocukl.jpgAkçansa, Özel Sektör Gönüllüleri Haftası'nda, ÇEVKO Vakfı ve Büyükçekmece Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Yarınları Dönüştüren Çocuklar' projesi kapsamında Büyükçekmece'deki miniklerle buluştu.

9-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Özel Sektör Gönüllüler Haftası'nda, Büyükçekmece'deki okulları ziyaret eden Akçansa gönüllüleri, öğrencileri atıkları kaynağında ayırma, geri dönüşüm ve atıktan enerji elde etme gibi sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için kaynakları bilinçli kullanma yöntemleri hakkında bilinçlendirdi.

Akçansa gönüllüleri, bir hafta boyunca her gün farklı okulda verdiği interaktif eğitimlerle yaklaşık 500 öğrenciye ulaştı. Aynı zamanda okullara geri dönüşüm kutuları yerleştiren Akçansa gönüllüleri, öğrencilerin teorideki bilgilerini uygulamaya geçirmeleri için de fırsat sundu. 2015 yılında başlayan eğitimler sayesinde 5 binden fazla çocuğa eğitimler verildi.