News

agm_genel.jpg2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında hazırlanan, 31.12.2014 tarih ve 29222 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Atık Getirme Merkezi Tebliği" (AGMT) doğrultusunda, değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanması çalışmalarının etkin olarak yönetilebilmesi amacı ile geri kazanılması mümkün değerlendirilebilir atıkların diğer atıklardan ve birbirinden ayrı olarak Atık Getirme Merkezlerinde (AGM) toplanması çalışmaları belediyelerin gündemine girdi.

2014 yılından beri Türkiye'nin çeşitli yerlerinde kurulan Atık Getirme Merkezleri ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

loreal.jpg

ÇEVKO Vakfı üyesi L'Oréal tarafından 2013 yılında, "Sharing Beauty With All"; güzelliği herkesle paylaşmak adıyla başlatılan programda 2015 yılı sonuçları ve taahhütlerin gerçekleşmeleri ile ilgili son durum kamuoyu ile paylaşıldı.

Sharing Beauty With All programı L'Oréal'in 2020 için planladığı sürdürülebilirlik taahhütlerini içermesinin yanında L'Oréal'in değer zinciriyle de tamamen bütünleşmiş durumda. Program dört başlığa dayalı: Sürdürülebilir Yenilik, Sürdürülebilir Üretim, Sürdürülebilir Yaşam ve Sürdürülebilir Gelişim.

L'Oréal her yıl sosyal, çevresel sorumluluklar ve ana performans göstergelerinin sonuçlarına bağlı olarak, detaylı ve şeffaf bir strateji analizi yapıyor. Bağımsız uluslararası uzmanlardan oluşan bir panel ilerlemeyi gözden geçirmek, yapılan faaliyetleri değerlendirmek ve yenilik önermek için yılda bir kere toplanıyor. Bu yıl kamuoyu ile paylaşılan ilerleme raporundan Sürdürülebilir Üretim başlığı altında olan bazı verileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

akilli_sehir_projesi.jpg

Akıllı Şehir Projesi kapsamında gerçekleştirilen kurum ve kuruluşların mevcut durum analizi fazının sonuçlarının paylaşıldığı çalıştaylar dizisinin ilki olan İstanbul Akıllı Şehir Projesi Çevre Odak Alanı Çalıştayı 29 Aralık Tarihinde DoubleTree by Hilton Hotel İstanbul'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirildi.

İBB Akıllı Şehir Müdürlüğü ve İSBAK tarafından yürütülen İBB'nin yeni dönem vizyonu Akıllı Şehir İstanbul Projesi ile her alanda iş birliklerine devam ediliyor.
İSBAK Genel Müdürü Muhammed Alyürük ve İBB Akıllı Şehirler Müdürü Mustafa Akyüz ev sahipliğinde gerçekleştirilen Çalıştaya, İBB Daire başkanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üst düzey temsilcileri, aralarında ÇEVKO Vakfı'nın da olduğu STK'lar ve Üniversiteden temsilciler ile katıldı.

İSBAK Akıllı Şehir Çalışma Grubu ve İstanbul Akıllı Şehir Projesi paydaşlarının desteği ile yürütülen projenin Mevcut Durum Analizi fazında yapılan veri toplama çalışmaları 3 aylık periyodun ardından sona ermiş ve yapılan analiz sonucunda İstanbul'un akıllı şehir çevre odak alanındaki durumu ortaya çıkarılmıştır. Bazı önemli şehirler ile karşılaştırılan İstanbul'un diğer şehirlere göre başarılı olduğu ve gelişim göstermesi gereken çevre alt alanlarının olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

İstanbul'un gelişim göstermesi gereken alanların ortak akıl oturumları ile tartışılması amacıyla düzenlenen İstanbul Akıllı Şehir Projesi Çevre Odak Alanı Çalıştayının ilk bölümü Analiz sonuçlarının katılımcılarla paylaşılması ile başlamış, Çalıştayın ikinci bölümü İstanbul'un çevre noktasındaki swot analizi ile devam etmiştir.

Akıllı Şehir Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalıştaylar dizisi Ocak ayı süresince devam edecek.

yesil_nokta_2016.jpg

Sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin Türkiye'de gelişimini sağlamak için 25 yıldır çalışan ÇEVKO Vakfı'nın yasal sorumluluklarının ötesinde örnek çalışmalar yapanları ödüllendirmek, daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek ve diğer firmaları da özendirmek amacıyla 3. kez düzenlediği "Yeşil Nokta Ödülleri 2016" sonuçlandı.

Türkiye'de piyasaya ambalajlı ürün sunan ve ambalajlarında uluslararası "Yeşil Nokta" markasını kullanan firmaların geri dönüşüme artı katkı sağlayan çalışmalarının, sosyal sorumluluk projelerinin başvurduğu "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016"da; kazanan firmaları açıklamak ve ödüllerini sunmak üzere ÇEVKO Vakfı özel bir tören düzenledi. ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ve vakıf üst düzey yöneticileri ile "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri" ne katılan sanayi firmalarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı ödül töreni, 1 Aralık'ta, Wyndham Grand İstanbul Hotel'de gerçekleşti.

Sunuculuğunu Gülay Özdem'in yaptığı törende; "Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları", "Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları" ve "Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları" kategorilerinde; Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta yarışan firmaların en başarılı çalışma ve projeleri açıklanarak "Yeşil Nokta Sanayi" ve "Yeşil Nokta Teşvik" ödülleri sunuldu. Törende ayrıca, çevre konularında kamuoyunu bilgilendiren, geri dönüşüm konusunda bilinçlendiren haberlere öncelik veren basın yayın kuruluşları da açıklanarak ödülleri verildi.

1479283982_dsc_0701.jpg

Kuruluşundan bugüne milyonlarca ton ambalaj atığının geri dönüşümünü sağlayarak doğa ve çevrenin korunmasının yanı sıra ülke ekonomisinin de her yıl milyarlarca lira kazanmasına, sanayiyle el ele vererek öncülük eden ÇEVKO Vakfı, 25. yıldönümünü kutlamak için özel bir gece düzenledi.

Caddebostan Kültür Merkezi'nde, 14 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen geceye; ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla ve Genel Sekreter Mete İmer ile ÇEVKO Vakfı üst düzey yetkilileri ve seçkin konuklar katıldı.

Törende aynı zamanda 10 yılı ve 15 yılı aşkın süredir ÇEVKO Vakfı'na hizmet veren çalışanlara da teşekkür plaketi takdim edildi.

Sunuculuğunu ünlü haber spikeri Gülay Özdem'in yaptığı ve Zuhal Olcay'ın Şef Hakan Şensoy'un yönetimindeki "Sinema Senfoni Orkestrası"nın eşliğinde geri dönüşüm için şarkılarını seslendirdiği gecede; ÇEVKO'nun 25. yılına özel olarak son 25 yılın en popüler şarkılarını aranje ederek sunan "Sinema Senfoni Orkestrası", konuklara nostaljik anlar yaşattı.

cop22_cevko_heyet.jpg

Birleşmiş Milletler 22. İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Taraflar Konferansı (COP22), 7-18 Kasım tarihleri arasında Fas'ın Marakeş kentinde düzenlendi.

Marakeş COP22'de, geçen sene imzalanan ve rekor sürede 111 ülke tarafından onaylanarak uygulamaya giren Paris İklim Anlaşması'nın nasıl uygulanacağı ve tarafların taahhütleri konusunda atacakları somut adımlar ele alındı.

Yayımlanan Marakeş Bildirisi'nde iklim değişikliği ile mücadelenin dünyanın ortak en büyük önceliği olduğu vurgulandı. 2020 yılına kadar gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele için gelişmekte olan ülkelere verilmek üzere 100 milyar dolarlık uluslararası Yeşil İklim Fonu oluşturulacağı da bildiride yer aldı.

ÇEVKO Vakfı'ndan Yönetim Kurulu Üyesi Fügen Soykut, Genel Sekreter Mete İmer, Genel Müdür Yaşar Nadir Atilla, Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk ve Endüstri İlişkileri ve İş Geliştirme Müdürü Tamer Güler'den oluşan bir heyet de zirveyi takip etmek için Marakeş'teydi.
ÇEVKO Vakfı olarak COPP22 ile ilgili değerlendirmelerimizi önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

sisecam_kongre_oy_2.jpgDüzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncu olan, ÇEVKO Vakfı üyesi Şişecam Topluluğu, çok uluslu bir yapıya sahip olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile cam geri dönüşümü konusunda bir ilki hayata geçirdi. Bu kapsamda; Şişecam Topluluğu JW Marriott Ankara'da düzenlenen ‘1. Uluslararası Cam Geri Dönüşümü Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı.

Ana teması "Ezberleri Bozan Yenilikçi Yaklaşımlar" olarak belirlenen ve cam geri dönüşüm sisteminin değerlendirildiği sempozyumda, Türkiye'deki cam geri dönüşümü sektörüne örnek teşkil edecek küresel çaptaki uygulamalar katılımcılarla paylaşıldı.

Açılış konuşmalarını Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ve ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar'ın yaptığı sempozyuma,
başta Avrupa Birliği Çevre Komisyonu Atık Yönetimi ve İkincil Hammaddeler Dairesi Başkanı Julio Garcia Burgues, EBRD Çevre Direktörü Dariusz Prasek, EBRD Sürdürülebilir Kaynaklar Yatırımları Dairesi Başkanı Gianpiero Nacci ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimim Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda konusunun önde gelen uzmanları da katıldı.

kayseri_cevrem_sensin.jpg

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hava kirliliği, atık yönetimi, su kaynaklarının temizliği ve tasarrufu gibi konularda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilen "Çevrem Sensin" projesi 10 ayrı ilde gerçekleştirilecek.

İlk etkinlik, 18 Kasım'da Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndegerçekleştirildi. Çevre ile ilgili sunumların yapıldığı programa, aralarında ÇEVKO Vakfı'nın da olduğu 20'ye yakın sivil toplum örgütü stantlarıyla katıldı. 

Bursa Merinos Kongre Salonu'ndaki programa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık ile yirmiye yakın sivil toplum örgütü ve 10'dan fazla ilköğretim okulundan yüzlerce minik öğrenci katıldı.

‘Çevrem Sensin Projesi'nin ikinci etkinliği ise 2 Aralık'ta Kayseri'de Kadir Has Kültür ve Spor Kompleksi'nde yapıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, düzenlenen projeyi çok önemsediklerini kaydederek belediye olarak yapılan faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Çevreyi korursanız, yaşanabilir çok güzel bir dünyaya sahip oluruz." dedi.
ÇEVKO Vakfı, her iki etkinliğe de katılarak çocuklara eğitim materyalleri verdi. Çevreci kedi ÇEVKİ ile tanışan çevreci minikler, geri dönüşüm hakkında bilgiler alarak eğlenceli vakit geçirdiler.

efes_cevresel_fayda_raporu_infografik_k.png

ÇEVKO Vakfı üyesi Anadolu Efes, ÇEVKO'nun hazırladığı çevresel fayda verilerini kullanarak yükümlülüğünü devrettiği ambalaj atıklarının geri kazanımı ile sağlanan çevresel faydayı hesaplatarak bir rapor haline getirdi ve kamuoyu ile paylaştı.

ÇEVKO ile yapılan iş birliğinin de Anadolu Efes'in çevresel sürdürülebilirlik anlayışının bir parçası olduğuna dikkat çeken Anadolu Efes Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Gani Küçükkömürcü, "Hammaddesini doğal kaynaklardan sağlayan bir firma olarak çevresel sürdürülebilirlik hem çevreye olan etkimizi ölçmek ve azaltmak, hem de üretimimizin devamlılığı açısından hayati önem taşıyor. Son iki yıl içerisinde şişeli ürünlerimizde depozitolu ambalaj kullanımı projeleri ile yaklaşık 2,5 milyon dolar yatırım yaparak geleceğe sözümüzü tutuyoruz.

Verimlilik projeleriyle de her sene daha az enerji ve su kullanımını hedefleyerek, doğaya salınan gaz miktarı ve atıkları en alt seviyeye indiriyoruz. Son yıllarda çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımız sonucunca Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne giren ilk ve tek Türk şirketi olduk. Ayrıca, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'ne girmeye hak kazandık. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve The CEO Water Mandate gibi iş birliklerine de imza atarak çevresel taahhütlerimizi uluslararası bir boyuta taşıdık" dedi.

zrih.jpegDünya Ekonomik Forumu, dünyanın en sürdürülebilir şehirlerini açıkladı. Sürdürülebilirlik üç ana başlık altında toplanan bir endeksle belirlendi: sosyal (insan sağlığı, okuma-yazma ve eğitim oranları, iş-yaşam dengesi, kısaca yaşam kalitesi), çevresel (yenilenebilir enerji kullanımı) ve ekonomik (altyapı, ulaşım tercihleri, istihdam oranları, gayri safi yurtiçi hasıla, mobil erişilebilirlik).

Buna göre 2016 yılının en sürdürülebilir 10 şehir şunlar: 1- Zürih (İsviçre), 2- Singapur, 3- Stokholm (İsveç), 4- Viyana (Avusturya), 5- Londra (Birleşik Krallık), 6- Frankfurt (Almanya), 7- Seul (Güney Kore), 8- Hamburg (Almanya), 9- Prag (Çek Cumhuriyeti) ve 10- Münih (Almanya).