News

tskb.jpg

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Euromoney ve GlobalCapital tarafından düzenlenen Sürdürülebilir ve Sorumlu Sermaye Piyasaları Konferansı kapsamında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nde "Yılın Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı" ödülüne layık görüldü.

Euromoney ve GlobalCapital tarafından gerçekleştirilen Sürdürülebilir ve Sorumlu Sermaye Piyasaları Konferansı (Sustainable and Responsible Capital Markets Forum) kapsamında düzenlenen törende GlobalCapital Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil Ödülleri sahiplerini buldu. TSKB; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesinde "Yılın Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı" (EMEA Green/SRI Bond Deal of the Year)" kategorisinde ödüle layık görülürken, "En Yenilikçi Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil İhracı" kategorisinde de finale kaldı.

TSKB'ye ödülü Amsterdam'da 6 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen törende takdim edildi.

yaklasan_etkinlikler.jpg

10. Uluslararası Belediye ve Çevre Fuarı CITYTECH 2016
6-9 Ekim 2016, Anfa Altınpark Expo Center, Ankara

Sürdürülebilir Gıda Konferansı
18 Ekim 2016 - Swisshotel, İstanbul

Boğaziçi Enerji Zirvesi 2016
5 Kasım 2016 - Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi, İstanbul

 

customer_satisfaction.jpg

Gıdadan kimyaya kadar Türkiye ve dünya devi birçok markanın geri dönüşüm konusundaki yükümlülüklerini üstlenen ÇEVKO'nun işbirliği içinde olduğu şirketlerin memnuniyet düzeyini öğrenmek için ZENNA Kurumsal Marka Yönetim Araştırmaları ve Danışmanlığı'na yaptırdığı araştırma sonuçlandı.

Yetkilendirilmiş kuruluş olarak, on bir yıldır piyasaya ambalaj süren sanayi işletmelerini temsil eden ÇEVKO'nun iş süreçlerinin değerlendirildiği ve işletmelerin ÇEVKO'dan memnuniyetinin ve bağlılığının değerlendirildiği araştırma, Mayıs-Haziran 2016 tarihleri arasında CAWI (Bilgisayar destekli web görüşme) yöntemiyle yapıldı. Araştırmaya ÇEVKO'nun temsil ettiği 94 firma katıldı.

Yaklaşık 9 yıl sektör tecrübesine sahip yöneticilerle gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre görüşülen kişilerin %98'i ÇEVKO'dan aldığı hizmetten genel olarak memnun olduğunu belirtirken, %94'ü ise Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinden doğan sorumluluklar ile ilgili hizmet alınan şirketler arasında ÇEVKO'yu en başarılı şirket olarak gördüğünü söyledi.

Bilgi birikimi, sözleşme, finansal süreçler, belgelendirme, yetkililer ile ilişki ve toplantı/eğitim süreçlerin sorgulanmasıyla takip edilen memnuniyet değerlendirmesine göre ÇEVKO skorunu 88'den 95'e yükselterek bu alanda önemli bir başarıya imza attı. Elde ettiği yüksek memnuniyet oranına ek olarak katılımcıların yüzde 89'u ÇEVKO'yu çalışacak yer olarak tavsiye edeceğini belirtirken, yüzde 85'i de gelecekte de ÇEVKO ile çalışmak istediklerini ifade ettiler.

bademli4.jpegİzmir'in Dikili İlçesi'nin eşsiz plajları ile ünlü Bademli Mahallesi'nde düzenlenen ‘Bademli Etkinlik Günleri' çevre etkinlikleri ile devam etti.

Bademli Muhtarlığı ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) tarafından Bademli eski Zeytinyağ Fabrikası'nda düzenlenen etkinlik, ÇEVKO gönüllüsü sevilen Türk Pop Müziği Sanatçısı Zeliha Sunal ile ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla, ÇEVKO Atık Yönetimi Uzmanı Mehmet Şentürk ve Bademli halkının katılımıyla gerçekleşti. Zeliha Sunal geri dönüşüm konusunda bilinçlendirirken müzik dinletileriyle de eğlendirdi. Ayrıca Eskişehir Tepebaşı temizlik işçilerinin günlük çalışma ortamında kullandığı araç-gereçlerden oluşturduğu 'Eskişehir Tepebaşı Ritim Bandosu' tarafından da konser verildi.

 

İşbirliği içerisinde olduğumuz belediyelerimizin geri dönüşüm çalışmalarından kısa kısa...

bayrakli.jpg

Bayraklı'da Atıklar Geri Dönüşüme

Bayraklı Belediyesi çevre kirliliğini önlemek, geri dönüşümle ülke ekonomisine katkıda bulunmak için sürdürdüğü ambalaj ve cam şişe atıklarını toplama projesi kapsamında bu yılın ilk 7 ayında 3 ton 398 kilogram atık topladı.

ÇEVKO Vakfı işbirliği ile "Ambalaj atıklarını toplama ve geri dönüşüme kazandırma" projesini başarıyla yürüten Bayraklı Belediyesi, yapılan bu çalışmayla ülke ekonomisine katkıda bulunmanın yanı sıra doğa ve çevreyi de koruyor. Ofis, iş yeri, fabrika, okul, kamu kuruluşları, özel ve devlete bağlı hastaneler, muhtarlıklar, siteler ve apartmanlara yerleştirilen konteyner kutuları ile toplanan gazete, dergi, defter, kitap ve kartondan oluşan ambalaj atıkları belirlenmiş zamanlarda toplanıyor. Ayrıca geri dönüşüme kazandırılan cam atık şişeleri ise cadde ve sokaklara yerleştirilen kutlularla bulunduğu yerden alınarak, geri dönüşüme kazandırılıyor. Bu kapsamda Bayraklı Belediyesi, 2016 yılının temmuz ayına kadar 2 ton 74 kg ambalaj atığı, 1 ton 324 kg da cam şişe atığı topladı. Böylece toplam 3 ton 398 kilogram geri dönüşüme kazandırılmış oldu. Ambalaj atıklarını toplayarak çevre kirliliğinin önüne geçtiklerini dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Evde, iş yerinde kullanılmayan gazete, dergi, defter, kitap, katalog ve kartonları çöpe atmak yerine yerleşim alanlarında belirli yerlere yerleştirdiğimiz konteynerler aracılığıyla toplayıp, geri dönüşüme kazandırıyoruz. Vatandaşlarımız cam şişe atıklarını da cadde ve sokaklara yerleştirdiğimiz kutulara bırakabilirler. Böylece çevremizi temiz tutarken ülke ekonomisine de katkıda bulunmuş oluyoruz. Çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmak için bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

rio2016.pngBrezilya atık toplayıcıları, Rio yetkilileri ve Coca-Cola'nın ortak girişimiyle, Rio Olimpiyatları için bir atık toplama programı yürürlüğe sokuldu.

Brezilya'da atık toplayıcılığı alışılageldik fakat yeterince önemsenmeyen bir meslek. Bunun sebebi, Brezilya şehirlerinin resmi bir geri dönüşüm programından yoksun oluşu.

Rio Olimpiyatları'nda ortaya çıkan ciddi atık dikkate alınarak, Rio'nun 33 atık toplayan işbirlikçi 240 atık toplayıcıyla el sıkışılarak, geri dönüştürülebilir atıkların toplanması sağlandı. Toplayıcılar plastik şişeleri ve alüminyum kutuları toplayarak, işbirlikçiler tarafından satışa hazırlanmak üzere ayrıştırılacakları ve depolanacakları atık toplama merkezine getirdiler.

Operasyon Marcana, Olympic ve Deodoro isimli olimpik merkezlerde gerçekleştirildi.

Geri dönüştürülmüş atıkların satışından elde edilen kârın bir kısmı, Olimipyat Komitesi tararfından, günlük sabit ödeme şeklinde çalışanlara paylaştırıldı. Ayrıca belli bir yüzdesi, yeni ekipmanlar için harcandı.

plastic_bag.jpgİngiltere'de süpermarket ve AVM'lerde geçen sene Ekim ayında başlatılan poşet başına 5 pence ücret uygulaması sonrasında, plastik poşet tüketiminde dramatik bir düşüş gerçekleşti.

Uygulama, plastik poşet kullanımının giderek artarak nihayet 2014 yılında tavan yaparak 7.64 milyar adede ulaşması sonucunda gündeme alınmıştı.

Kampanya sahipleri poşetlerin vahşi hayata, denizlere, kıyılara zarar verdiğini; sokakları ve kırsal alanı çöplüğe çevirdiğini iddia ediyorlar.

Tahmini rakamlar gerçekten dikkat çekici: Her sene sekiz milyon ton plastik denizlere atılıyor. Bu atıklar özellikle kuşlara ve deniz memelilerine ciddi zararlar veriyor.

250'den fazla tam zamanlı çalışanı olan perakendecileri kapsayan yönetmeliğe göre her bir tek kullanımlık plastik taşıma poşeti için, mağazada veya paket servisinde fark etmeksizin, en az 5 pence ücret alınması gerekiyor.

Uygulamanın, önceki alışverişlerde alınmış olan poşetlerin tekrar kullanımını teşvik etmesi ve toplamda yeni plastik poşet kullanımında adetsel düşüş sağlaması bekleniyor.

Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Departmanı'nın yayınladığı verilere göre, plastik poşet kullanımı geçen sene 7 milyarın üzerindeyken, bu senenin ilk yarısında yarım milyara kadar geriledi. Böylelikle 40,801 ton plastik de tasarruf edilmiş oldu.

 

 

ford_otosan.jpg

Türkiye otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Ford Otosan, Global Reporting Initiative (GRI) tarafından yayınlanan G4 Raporlama Rehberi İlkeleri doğrultusunda hazırladığı 2015 yılı Sürdürülebilirlik Raporu'nu "Sürdürülebilir Çevre, Sürdürülebilir Toplum" başlığıyla yayınladı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün açıklamasında; paydaşları için sürdürülebilir değer üretmek hedefiyle çalıştıklarını belirterek "Bu hedefe ulaşmanın ilk şartının üstün bir iş etiği anlayışı ve paydaş katılımına dayalı; şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir yönetim anlayışının takip edilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle neyi başardığımız kadar, bunu nasıl gerçekleştirdiğimiz de önemlidir" dedi.

Yenigün, sürdürülebilirlik raporuna ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Geleceğimizi şekillendirirken attığımız adımları, sadece ticari ve finansal boyutlarıyla değil aynı zamanda çevresel, hukuki, ekonomik, sosyal ve etik boyutlarıyla da değerlendiriyoruz. İklim değişikliğiyle mücadele stratejimizin temel hedeflerinden biri de; yakıt verimli ve düşük emisyon düzeyli, yüksek emniyet normlarına sahip ve ‘akıllı' şehirlerin sokaklarında yerini alabilecek araçlar üretmek. Yıl içinde bu hedef doğrultusunda yeni teknolojiler geliştirirken Ar-Ge kapasitemizi de belirgin düzeyde artırdık. Geçen yıl olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de dijitalleşme, inovasyon ve yeni iş modeli geliştirme alanlarında projeler üreterek sürdürülebilir gelişimimize katkıda bulunacağız. Türkiye otomotiv sektörünün istihdam lideri olarak başarımızın temelindeki insan kaynağımızı "İş'te Eşitlik" yaklaşımı ile yönetmeye, kadın ve engellilerin çalışma hayatına katılımı başta olmak üzere iş hayatında fırsat eşitliğini savunmaya devam edeceğiz. Tedarikçi operasyonlarından üretim, lojistik ve satış süreçlerine, değer zincirimiz genelinde ürettiğimiz başarı hikayelerine gelecek yıllarda yenilerini ekleyeceğimize inancım tamdır."

coca_cola_logo.jpgÜretim süreçlerinde kullandığı suyun yüzde 100'ünü 2020 yılına kadar doğaya geri kazandırmayı amaçlayan Coca-Cola, bu hedefini gerçekleştirdi. Su tasarrufu konusunda önemli çalışmalara imza atan Coca-Cola Türkiye, Gece Sulaması ve Geleceğin Tarımı projeleriyle bu başarıya katkıda bulundu. 4,3 milyar litre suyu 2015 yılında topluma ve doğaya geri kazandırmayı başaran Coca-Cola Türkiye, 2015 yılı içerisinde Türkiye'de kullandığı suyun bir buçuk katını doğaya kazandırmış oldu.

Coca-Cola Türkiye, su geri kazandırma faaliyetlerini Coca-Cola Hayata Artı Vakfı ve Doğa Koruma Merkezi ortaklığında gerçekleştirdiği Hayata Artı Çevre Programı ile yürütüyor. Hayata Artı Çevre Programı ile çiftçilerin iklim değişikliğine uyumunu sağlamayı amaçlayan Coca-Cola, yeni bir toprak ve su yönetimi anlayışını hayata geçirerek, sonuçları ve etkilerini tüm Türkiye'ye ve benzer coğrafyalara yaygınlaştırmayı hedefliyor.

cevko-billboard5.jpg

Ülkemizde artan nüfus ve değişen tüketim alışkanlıkları ile önemi giderek artan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması konusunda bilinç yaratmak için çalışmalarını sürdüren ÇEVKO Vakfı, bu yılki kamu spotunda ev hanımlarına sesleniyor.

ÇEVKO tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile hazırlanan; ekranların sevilen sunucusu Zahide Yetiş'in yer aldığı ve ünlü yönetmen Kemal Başbuğ'un imzasını taşıyan kamu spotu filmi çok yakında tüm ulusal TV kanallarında yayımlanmaya başlayacak.

Zahide Yetiş, bu kez kaynağında ayırma alışkanlığını arttırmaya yetişecek!

ÇEVKO'nun yeni kamu spotu filminde rol alan ekranların sevilen sunucusu Zahide Yetiş, ambalaj atıkları ayrı toplanmasının evlerin mutfağından başladığına değinecek. Zahide Yetiş, "Ben Hayatı Seviyorum, Siz de Sevin; Geri Dönüşüme Destek Verin" diyerek; çevre bilincini geliştirmeye, ülkemize çevresel ve ekonomik fayda sağlamaya yıl boyunca dikkat çekecek.

Organik atıklar ayrı, ambalaj atıkları ayrı, cam ambalajlar ayrı kutuya...

Çekimleri Haziran ayında tamamlanan kamu spotu filmi; Zahide Yetiş'in mutfakta ambalaj atıklarının ve organik atıkların ayrı kutulara atılmasının önemine dikkat çekmesiyle başlıyor. Evsel, organik atıkları ayrı; cam ambalaj atıklarını ayrı, diğer plastik-metal-kağıt-karton/kompozit atıkları ise ayrı bir şekilde ÇEVKO amblemli kutulara atan Zahide Yetiş, kamu spotu filminin sonunda ise "Ben Hayatı Seviyorum, Siz de Sevin; Geri Dönüşüme Destek Verin" çağrısında bulunuyor.

ÇEVKO Vakfı " Hayatı Seviyorum, Geri dönüşümü Destekliyorum" Kamu spotunu izlemek için tıklayınız.