Kasım ayında gerçekleşecek olan BM iklim değişikliği konferansı, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 yılına ertelendi.

COP26 zirvesi, Birleşik Krallık tarafından 30,000'den fazla kişinin katılması beklenen İskoçya, Glasgow'daki İskoç Etkinlik Kampüsünde (SEC) düzenlenecekti.

İngiltere hükümeti, "Kasım 19'de iddialı, kapsayıcı bir COP26'ya sahip olan COVID-2020'un dünya çapında devam eden etkileri ışığında artık mümkün değil" dedi.

Son aylarda işlerin nasıl değiştiğinin bir işareti olarak SEC, NHS İskoçya'ya destek sağlamak için geçici bir tıbbi tesise dönüştürülüyor.

Dünya liderlerinin, küresel ısınmanın sanayi öncesi seviyelerin 21 santigrat derecenin “çok altında” kalmasını sağlamayı taahhüt ettiği Paris'teki COP2 zirvesinden beş yıl sonra gelen Glasgow görüşmelerinin özellikle önemli olduğu görülüyordu.

Paris'te, ülkelerin sıcaklık artışını 1.5 santigrat dereceyle sınırlama “çabalarını sürdürme” konusunda anlaşmaya vardı ve BM Çevre Programı'na (UNEP) göre, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltma veya azaltma konusunda ulusal taahhütlerde bulundu. COP26'daki hükümetlerin 2015 yılında ilk kez verilen taahhütleri gözden geçirmeye hazırlandığını da sözlerine ekledi.

 

Yukarıdakiler şimdi askıya alınacak. Gelişmelere tepki olarak Greenpeace İngiltere'nin genel müdürü John Sauven, yaptığı açıklamada, Glasgow görüşmelerini erteleme kararının “dünyanın karşı karşıya kaldığı sağlık acil durumları nedeniyle kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

“Kriz anlarında mümkün olan şey dramatik bir şekilde değişmeye başlıyor,” diye ekledi Sauven. “Gezegenin sağlığına ve bireysel sağlığa bir bütün olarak bakılmalıdır. Pandemi, hepimizin etkilendiğini ve bu zorlukları ancak küresel bir topluluk olarak birlikte hareket edersek çözebileceğimizi açıkça gösterdi. ”

İskoçya Dünya Dostları Direktörü olan Richard Dixon, “dünyadaki koronavirüsün sağlık tehlikeleri göz önüne alındığında” Glasgow'daki iklim müzakerelerinin ertelenmesinin “anlaşılabilir” olduğunu söyledi.

“Bu krizde hayatlarını kurtarmak ve en çok acı çekecek savunmasız kişileri korumak için her türlü çaba gösterilmelidir” dedi.

Ancak zengin ülkeler, emisyonların azaltılması ve gelişmekte olan ülkeler için iklim finansmanı sağlanması konusunda acil önlem almayı geciktirmek için görüşmelerdeki gecikmeyi kullanmamalıdır. ”

İklim krizini “çok acil” olarak nitelendiren Dixon, COP26'nın 2021'in ilk yarısında gerçekleşmesi gerektiğini ve “COP27'nin yine de sonbaharda planlandığı gibi olması gerektiğini” söyledi.