Birleşmiş Milletler tarafından 1972’de ilan edilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü, tam 46 yıldır tüm dünyada çevre ile ilgili farkındalığın arttırılması amacıyla kutlanıyor.
Geri dönüşüm ile ilgili çalışmalarına 27 yıldır devam eden ÇEVKO Vakfı da bu önemli günde vatandaşlarda çevre bilincini oluşturmak ve geri dönüşüm konusunda bilgiler vermek için belediyeler tarafından düzenlenen etkinliklere katılıyor ve bilgilendirme yapıyor.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Çevre Günü tüm yurtta kutlandı ve güzel görüntülere ev sahipliği yaptı. ÇEVKO Vakfı başta İstanbul olmak üzere Osmangazi’den Söke’ye; Fatsa’dan Şahinbey’e kadar ülke genelinde toplam 52 belediyede düzenlenen etkinliklere katıldı ya da bilgilendirme malzemesi sağladı. Etkinlikler ile 75 binin üzerinde tüketiciye ulaşıldı.
Etkinliklerden bazılarını siz okuyucularımız paylaşmak istiyoruz.

Yenimahalle’nin Çevreci Çocukları Büyüklere Ders Verdi– 3 Haziran
Hasan Doğan stadını dolduran binlerce çocuk, çevrenin önemine dikkat çekti. TAP, ASKİ, TÜBİSAD, ÇEVKO, TEMA, DEHA Atık yağ Toplama ve Geri Kazanım, TBT Elektronik Geri Dönüşüm, Çevnak Geri Dönüşüm, Altıntaşlar Geri Dönüşüm sivil toplum örgütleri temsilcileri ile Yenimahalle Belediyesi Anaokulu çocukları, İsmail Erez İlkokulu, Refika Aksoy İlkokulu, Mimar Sinan Meslek Lisesi ve Prof. Dr. Mehmet Sağlam Ortaokulu öğrencilerinin katıldığı şenliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katıldı.
Etkinlikte çocuklar, YENİMEK öğretmenleriyle ebru sanatı, taş bebek atölyesi, kokulu taş sanatı ve seramik sanatı aktiviteleriyle gönüllerince eğlendi. Anaokulu minikler ise çevre bilincini eğlenerek, oynayarak öğrendi.
Etkinlikte çocuklara seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hem dünyamız hem ülkemiz gün geçtikçe kirleniyor. Dünya kirlendikçe, su kirlendikçe, hava kirlendikçe hem yaşam zorlaşıyor hem de ülke ekonomileri zarar görüyor. Tabiatımızı korumak, suyumuzu kirletmemek ve çevremizi temiz tutmak zorundayız. Bunların hepsini doğru şekilde yaparsak hem geri dönüşümü ekonomimize katmış oluruz hem de şehrimizi, ülkemizi, dünyamızı temiz tutarız” dedi.
Yaşar, “Yenimahalle’yi temiz tutmak için çalışıyoruz. Vatandaş olarak sizler de sokağınızı caddenizi temiz tutmak için elinizden gelen gayreti gösterin. Yenimahalle bugün temizlik konusunda Türkiye’nin en güçlü belediyeleri arasında yer alıyor. Bunun devamlılığının sağlanması için sizlerin de desteğinize ihtiyacımız var” diye konuştu.
ÇEVKO Vakfı’nın standında çocuklarla beraber bez çanta boyama etkinliğine katılan Yaşar, sonrasında çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Esenyurt’ta Dünya Çevre Günü – 4 Haziran
Bu yıl “Doğamız Bizden Bir İyilik İstiyor” sloganıyla Dünya Çevre Günü’nü kutlayan Esenyurt Belediyesi, çeşitli okullarda ve meydanlarda kutlama yaparak haklı bilgilendirdi. ÇEVKO bilgilendirme ekibi ve ambalaj atığı maskotları da bu özel günde Esenyurtlular ile buluştu.
Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe’nin de katıldığı kutlamalarda Esenyurt halkı ve okullardan gelen öğrenciler çevre ve geri dönüşüm konularında bilgilendirildi.

Kadıköy Çevre Festivali – 31 Mayıs-3 Haziran
Kadıköy Belediyesi’nin bu sene ikinci kez düzenlediği Kadıköy Çevre Festivali bu yıl, ‘Marmara Denizi’ndeki kirlilik ve biyolojik çeşitlilik’ temasıyla düzenlendi.68 çevre örgütünün katıldığı 4 gün süren festivale 28 bin kişi katıldı.
31 Mayıs -3 Haziran tarihlerinde Söğütlüçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlenen festivalde doğaya emek veren 68 demokratik kitle örgütü, sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatif yer aldı. Her bir köşesinde rengarenk etkinlik, atölye ve gösterimlerin yer aldığı festivalde, müzikten tiyatroya, danstan, yarışmalara kadar birbirinden renkli etkinlikler düzenlendi.
ÇEVKO Vakfı festivale halkı bilinçlendirerek katkı sağladı. ÇEVKO standında tüm festival boyunca bez çanta boyama aktiviteleri yapıldı ve çocuklara eğitim kitapları dağıtıldı. Ayrıca ÇEVKO çocuk tiyatrosu da Kadıköylü çevreci çocuklarla buluştu.

Çiğli Homa Dalyanı Çevre Gününde Pırıl Pırıl – 5 Haziran 2018
Çiğli Belediyesi tarafından çevre haftası nedeniyle dünyada ve ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek için, Çiğli Homa Dalyanı’nda başlatılan kıyı temizliği çalışması bu yıl da geniş katılımla gerçekleştirildi.
Sasalı’da bulunan Homa Dalyanı kıyıları, başta Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan olmak üzere, eşi Ergül Arslan, meclis üyeleri, öğrenciler, gönüllü gruplar ve vatandaşlardan oluşan 150 kişilik ekip tarafından pırıl pırıl yapıldı. ÇEVKO Vakfı’da bilgilendirme yaparak ve çevreci kedi ÇEVKİ ile temizliğe katkıda bulundu.
Çevre temizliği hareketinin başlangıç noktası İzmir Kuş Cenneti ziyaretçi merkezi oldu. Çiğli Belediyesi personeli, gönüllü vatandaşlar otobüslerle toplanma noktasına geldiler. Tüm gönüllüler önce Gediz Deltası hakkında detaylı bilgilendirildiler. Ardından her biri bir kuş ismini alarak oluşturulan onar kişilik ekipler, temizlik yapmak üzere İzmir Kuş Cenneti ve Homa Dalyanı kıyılarına geçti.