T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl bakanlık binasında başlanan ve “Sıfır Atık Eylem Planı” ile 2023 yılına kadar başta kamu kurumları olmak üzere tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması hedeflenen sıfır atık çalışmaları devam ediyor.
Sıfır Atık Projesi’nin, Ankara’dan başlamak üzere aşamalı olarak tüm Türkiye’de hayata geçirilmesi planlanıyor. Projenin kamu kurum/kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedefleniyor.
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sıfır atık ile ilgili çalışmaları bir araya getirdikleri www.sifiratik.csb.gov.tr internet sitesini hayata geçirdiklerini duyurdu.
İnternet sitesinde yürütülen sıfır atık etkinlik ve eğitim çalışmaları, sıfır atık prensipleri, uygulama kriterleri, haberler ve duyurular, bakanlıkta yürütülen çalışmalardan örnekler ile hazırlanan tanıtım filmi yer alıyor.
Bakanlığın verilerine göre bir yıldır bakanlık binasında yürütülen çalışmalarla 140 tonu ambalaj atığı olmak üzere toplam 150 ton değerlendirilebilir atık toplandı.