ÇEVKO Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri'ne başvurular 11 Mayıs 2018 tarihine kadar devam ediyor.
Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödül sürecine başvurular üç ana kategoride gerçekleştirilecek ve ödüller 29 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

Ödül sürecine başvurular için geri sayımın başladığı şu günlerde ödül kategorilerinin detaylarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yeşil Nokta Sanayi Ödüllerine Hangi Çalışmalarınız ile Başvurabilirsiniz?

  • Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları: Gün geçtikçe gelişen ve çeşitlenen sanayi faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan atıklar, gerek ilgili mevzuattaki gelişmeler, gerekse de artan çevresel hassasiyet nedeni ile ilgili kuruluşlarca her geçen gün daha da büyük bir ciddiyetle takip edilmekte ve bu yönde çeşitli iyileştirmeler konu olmaktadır. Bu konudaki örnek uygulamalarınız ile başvuruda bulunabilirsiniz.
  •  Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları: Her türlü hammadde, enerji ve doğal kaynağın azaldığı ve döngüsel ekonominin değer kazandığı günümüzde; piyasaya sürülecek ürünün daha üretim aşamasında tüketici beğeni ve konforundan ödün vermeden ambalaj tasarımında yapılan çalışma ile hammadde, enerji, su, depolama, lojistik vb. kaynakların azatlımı nedeniyle toplumsal, çevresel ve ekonomik yönde birçok yarar sağlanmaktadır. Bu kapsamda ambalaj tasarımında yapılan azaltma çalışmalarınız ile bu kategoride ürün başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruda ürün sayı kısıtlaması bulunmamaktadır. Birçok ürününüz ile ayrı ayrı başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları: Firmaların yükümlülüklerinin ötesinde, gönüllü ve stratejik olarak gerçekleştirdikleri sürdürülebilir çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu kapsamda çevresel, toplumsal ve ekonomik yarar sağlayan sosyal sorumluluk uygulamaları toplum ve tüketici nezdinde gün geçtikçe değer kazanmakta ve takdir görmektedir. Çevre konulu sosyal sorumluluk çalışmalarınız ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Ürün ambalaj tasarımında kaynak azaltarak önleme çalışmalarınızla birden fazla ürününüz ile, atık yönetim sistemi uygulamalarınız ile ya da çevre alanında hayata geçirdiğiniz sosyal sorumluluk projeleriniz ile Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri sürecine başvuruda bulunabilir, çalışma ve projelerinizi kamuoyuna duyurarak bu prestijli ödülün sahibi olabilirsiniz.
Başvurularınızı bekliyoruz.

Başvuru ve detaylı bilgi için: www.yesilnoktaodulleri.org