Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu tarafından, Ankara'da bir otelde "Sivil Toplum Kuruluşları Bilgi Paylaşımı ve İş Birliği Çalıştayı" düzenlendi. Toplantının amacı, Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Hedeflerinin tartışılması ve sivil toplum kuruluşlarıyla deneyim paylaşımının sürdürülmesi olarak açıklandı.

ÇEVKO Vakfı adına Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk'ün katıldığı çalıştayda her STK temsilcisi UNESCO Genel Merkezi ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Sürdürülebilir Kalkınma 2013 Hedefleri doğrultusunda iş birliği ve ilişkilerini anlatan kısa birer sunum gerçekleştirdi. Çalıştaya ÇEVKO Vakfı ile birlikte ÇEKÜL, WWF, İKSV, KAV, TEMA, Tohum Otizm Vakfı ve daha birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, yaptığı konuşmada, komisyonun çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Oğuz, eğitim, bilim, kültür ve iletişim işleriyle yükümlü kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşları, UNESCO tarafından yürütülen çalışmalar konusunda bilgilendirdiklerini ifade ederek bunların faaliyetlere katkı ve katılımlarını sağlamak, eğitimin yaygınlaştırılması, kültürün korunması, bilgi ve bilimin desteklenmesi konularında UNESCO idealleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Prof. Dr. Oğuz, "UNESCO'nun Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Hedefleri bu çalıştayın önceliğini oluşturmaktadır. Bilgi ve deneyim paylaşımı sayesinde Birleşmiş Milletler ve UNESCO'nun kabul ettiği 2030 hedeflerini kısa sürede tutturması için birlikte çalışmamız gerektiğine inanıyoruz." dedi.