Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlemiş olduğu 'Yeşil Bakış Kısa Film Yarışması'nın ödül töreni gerçekleşti. Bakan Mehmet Özhaseki ve Jüri üyeleri ile birlikte, öğrencilerinde yer aldığı gece de 150 Bin TL ödül dağıtıldı.

Dereceye giren filmlere ödülleri dağıtıldı. Birinci olan filme 40 Bin TL, İkinci olan filme 30 Bin TL ve üçüncü olan filme 20 Bin TL ve 8 filme, her film için 7 Bin 500 TL mansiyon ödülü verildi.

"Türkiye çevre konusunda çok hassas"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ödül gecesinde yaptığı konuşmada bazı yatırımlar yapılırken doğanın tahrip edildiğini kaydederek, yeni şehirlerin oluşacağı böyle bir dönemde, insanın doğa ve çevreyle olan ilişkisinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının en büyük hedeflerinden olduğunu ifade etti.

Dünyayı en çok kirleten ülkelerin başında Çin, Hindistan, ABD ve Avrupa ülkelerinin geldiğinin altını çizen Özhaseki, Türkiye'nin ise bu konudaki oranının, yüzde 0,7 olduğu bilgisini verdi.

Özhaseki, bu durumun, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetini gösterdiğinin altını çizerek, "Bu konuda birçok konudaki anlaşmaya da tarafız. Bakanlık olarak da büyük gayretin içindeyiz. Bundan 20 sene önce çöp dağlarının olduğu, bunların patlaması sonucu onlarca insanın öldüğü bir ülkede yaşıyorduk. Arıtma tesisi sözünü ben 2000 yılında duymuştum. Atık su arıtma tesisleri konusunda şu anda yüzde 81'lere geldik. Türkiye nüfusunun yüzde 81'inin dışarıya atmış olduğu atık suları arıtıp, tabiata verecek durumdayız." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Yarışmada, "Denge" isimli filmle Marmara Üniversitesinden Oğulcan Berk Toker, Elifnur Aydın ve Erhan Yalçın birinci ve "Geleceğe Dönüş" isimli filmle Ankara Üniversitesi'nden Mahir Çilali, Işıl Işık ve Damla Özen ikinciliğe, Dokuz Eylül Üniversitesi de "Şehir" isimli filmle üçüncülüğe layık görüldü.