Beverage Can Makers Europe (BCME) ve European Metal Packaging (Empac), Metal Packaging Europe çatısı altında birleştiklerini bugün duyurdu. Bu kuruluşlara üye firmalar içecek, gıda, sağlık ve güzellik, ev ürünleri ve endüstriyel ürünler pazarları için yılda yaklaşık 85 milyar adet ambalaj üretimi gerçekleştiriyorlar.

Bu birleşme ile birlikte, her iki kuruluşun güçleri bir araya gelecek ve daha etkin ve daha güçlü bir organizasyon kurulmuş olacak. Merkezi Brüksel'de yer alan Metal Packaging Europe, tüm üyelerin çıkarlarını en ilerici ve en pozitif şekilde, eksiksiz olarak temsil edecek. Böylece, X ülkede 60.000'den daha fazla kişinin istihdam edildiği, 300'den fazla üretim sahasını kapsayan bir üyelik zinciri oluşmuş olacak.

CROWNE Europe Dış İlişkiler ve Ruhsatlandırma Başkan Yardımcısı ve Metal Packaging Europe Başkanı Martin Reynolds, "Bu, sektörümüz için tarihi bir an. Tüm faaliyetlerin tek bir çatı altında toplanmasıyla; başta kalıcı malzeme kavramı gibi eşsiz faydalar olmak üzere, sert metal ambalajların sayısız avantajının geliştirilmesini ve tanıtılmasını sağlayacak, iddialı bir adım atılıyor" dedi.

Martin Reynolds, başkan yardımcıları Colin Gillis (Ball Beverage Packaging Europe) ve Francisco Rodrigues (Colep) ile birlikte çalışacak. Yönetim Kurulundaki diğer kurumsal üyeler arasında Ardagh Group, ASA Group, Blechwarenfabrik Limburg, Glud & Marstrand, HUBER Packaging Group, Massily Holding, Sarten Ambalaj, Silgan, Metal Packaging ve Avrupa ambalaj amaçlı çelik üreticileri derneği APEAL yer alıyor.

Metal Packaging Europe, iletişim, gıda ile temas, ambalajlama mevzuatı ve sürdürülebilirlik gibi sektörün tamamını ilgilendiren konularda çalışmalar yürütecek olan sektör komisyonlarını da bünyesinde barındıracak. Üye şirketler tarafından yönetilen, aerosol, içecek, gıda ve genel ürün gamı için pazar odaklı komisyonlar da görev yapacak.

Empac'ın ve yeni oluşturulan Metal Packaging Europe'un CEO'su Gordon Shade, "Tek bir kurumun oluşturulması ile birlikte, sektör olarak ağırlığımızı daha etkin bir şekilde gösterebileceğiz ve sert metal ambalaj üreticilerinin sesinin Avrupa genelinde daha gür bir şekilde duyulmasını sağlayacağız" dedi.

Metal Packaging Europe'un içecek ve iletişim faaliyetlerinde görev üstlenecek BCME Yönetim Müdürü Ellen Wauters ise "Ortak pazarlama, çevresel ve teknik girişimlerle, metal ambalajın tüketiciler için birinci tercih olmasını sağlamak için tanıtımını yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Sektörün halkla ilişkiler faaliyetleri, Lena Nover tarafından yönetilecek ve yeni kuruluşun odak noktalarından biri olacak. Üyeler bu sayede, Avrupa Birliği'nde getirilen Döngüsel Ekonomi Paketi ve gibi yeniliklerin barındırdığı fırsatlar ve zorluklara tam anlamıyla cevap verebilecek.

Sonsuz şekilde geri dönüştürülebilen kalıcı bir malzeme olarak metal, malzeme döngüsünün sağlanmasında belirleyici bir rol üstleniyor ve döngüsel ekonominin oluşturulmasına destek oluyor.

Sektörün ülke grupları ve ulusal dernekleri, Metal Packaging Europe Üyelerinin ulusal düzeyde sesi olmaya devam edecek. Bunlar arasında Danimarka'da MEG, Doğu Avrupa da Bev Can, Fransa'da La Boîte Boisson ve SNFBM, Almanya'da VMV ve Forum Getränkedose, İtalya'da Anfima, Hollanda'da Metalen Verpakkingen ve Benelüks Ülkeleri için BCME, İspanya'da AME ve Latas de Bebidas, İsviçre'de SVM ve İngiltere'de Can Markers ve MPMA dernekleri bulunuyor.