İngiltere'de süpermarket ve AVM'lerde geçen sene Ekim ayında başlatılan poşet başına 5 pence ücret uygulaması sonrasında, plastik poşet tüketiminde dramatik bir düşüş gerçekleşti.

Uygulama, plastik poşet kullanımının giderek artarak nihayet 2014 yılında tavan yaparak 7.64 milyar adede ulaşması sonucunda gündeme alınmıştı.

Kampanya sahipleri poşetlerin vahşi hayata, denizlere, kıyılara zarar verdiğini; sokakları ve kırsal alanı çöplüğe çevirdiğini iddia ediyorlar.

Tahmini rakamlar gerçekten dikkat çekici: Her sene sekiz milyon ton plastik denizlere atılıyor. Bu atıklar özellikle kuşlara ve deniz memelilerine ciddi zararlar veriyor.

250'den fazla tam zamanlı çalışanı olan perakendecileri kapsayan yönetmeliğe göre her bir tek kullanımlık plastik taşıma poşeti için, mağazada veya paket servisinde fark etmeksizin, en az 5 pence ücret alınması gerekiyor.

Uygulamanın, önceki alışverişlerde alınmış olan poşetlerin tekrar kullanımını teşvik etmesi ve toplamda yeni plastik poşet kullanımında adetsel düşüş sağlaması bekleniyor.

Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Departmanı'nın yayınladığı verilere göre, plastik poşet kullanımı geçen sene 7 milyarın üzerindeyken, bu senenin ilk yarısında yarım milyara kadar geriledi. Böylelikle 40,801 ton plastik de tasarruf edilmiş oldu.

 

 

 

Uygulamanın sene boyunca devam etmesiyle toplam düşüşün yüzde 85'i bulması bekleniyor.

Şu an uygulamadan edilen kazanç perakendecilere gidiyor ancak hükümet, perakendecilerin bu kârı, hayır işleri için bağışlamasını bekliyor.

Uygulama başladığından beri elde edilen net kâr 41.3 milyon sterlinken, en az 29.2 milyon sterlin hâlihazırda çevre, eğitim, sağlık, sanat, hayırseverlik ve gönüllülük gruplarına bağışlanmış durumda.

Hükümet önümüzdeki on yılsonunda, bu uygulamayla toplam 730 milyon sterlinin hayırseverlik işlerine bağışlanabileceğini öngörüyor. 60 milyon sterlinlik çöp toplama tasarrufu ve 13 milyon sterlinlik karbon tasarrufu da cabası.

Çevre Bakanı Thérèse Coffey, sonuçlarla ilgili şu yorumda bulundu: "Altı milyar plastik poşeti sirkülasyondan çıkarmak, hepimiz için harika bir haber. Kıymetli deniz yaşamımız daha güvenli, yaşadığımız bölgeler daha temiz olacak. Gelecek nesiller de, doğaya karışması yüzlerce yıl süren plastik atık dağlarıyla yüzyüze kalmayacaklar. Bu bize, küçük eylemlerin bile en büyük sonuçlarını verebildiğini ispat eden bir uygulama oldu ama bununla rahatlayıp arkamıza yaslanmamamız gerekiyor, çünkü her zaman atığı azaltıp, geri dönüşümü çoğaltacak başka yollar aramamız gerekiyor."

İnce plastik poşetler Bangladeş, Güney Afrika, Ruanda, Kenya, Çin, İtalya, Mexico City ve Kaliforniya Eyaletinde de tümden kaldırılmıştı.