Brezilya atık toplayıcıları, Rio yetkilileri ve Coca-Cola'nın ortak girişimiyle, Rio Olimpiyatları için bir atık toplama programı yürürlüğe sokuldu.

Brezilya'da atık toplayıcılığı alışılageldik fakat yeterince önemsenmeyen bir meslek. Bunun sebebi, Brezilya şehirlerinin resmi bir geri dönüşüm programından yoksun oluşu.

Rio Olimpiyatları'nda ortaya çıkan ciddi atık dikkate alınarak, Rio'nun 33 atık toplayan işbirlikçi 240 atık toplayıcıyla el sıkışılarak, geri dönüştürülebilir atıkların toplanması sağlandı. Toplayıcılar plastik şişeleri ve alüminyum kutuları toplayarak, işbirlikçiler tarafından satışa hazırlanmak üzere ayrıştırılacakları ve depolanacakları atık toplama merkezine getirdiler.

Operasyon Marcana, Olympic ve Deodoro isimli olimpik merkezlerde gerçekleştirildi.

Geri dönüştürülmüş atıkların satışından elde edilen kârın bir kısmı, Olimipyat Komitesi tararfından, günlük sabit ödeme şeklinde çalışanlara paylaştırıldı. Ayrıca belli bir yüzdesi, yeni ekipmanlar için harcandı.

Rio2016 için Sürdürülebilirliğin başı olan Tania Braga, toplayıcıların Olimpiyatlar boyunca 3500 ton atık topladığını belirtti.

Braga "Bu toplayıcıların istediği bir şeydi çünkü onlar için büyük bir fırsat oldu. Çok iyi hazırlandılar. Lojistik çalışmaları beraber yaptık ve planlama aşamasında yaklaşımlarından çok etkilendik. Bu da bize güven verdi." açıklamasında bulundu.

Rio 2016, Coca-Cola, Rio eyalet yönetimi ve Brezilya federal hükümeti ortaklaşa çalışma için 720 bin sterlin yatırım yaptı.

Çalışma Bakanlığı Ekonomi Dayanışma Platformu koordinatörü Haroldo Mendoça da "Brezilya geri dönüşümün avantajlarını yeni yeni anlamaya başladı. Bu, çevresel fayda ve ekonomik güçlenmenin nasıl biraraya getirilebileceğine dair başka ülkelere de örnek olacaktır." yorumunu yaptı.

Brezilya'da daha önce Dünya Kupası 2014'te de küçük bir modeli uygulanan geri dönüşüm programının Rio Karnavalı gibi başka etkinliklerde de kullanılması öngörülüyor.

Rio Çevre Ofisi Politikalar Koordinatörü Ricardo Alves de "Bu model tüm ülkenin aynen uygulayabileceği bir model. Rio'daki tüm büyük etkinliklerde bir iz bırakacağız." dedi.