Mondi ve WWF, Sorumlu İş Uygulamaları Aracılığıyla Ekosisteme Katkıda Bulunuyor! ÇEVKO Vakfı üyesi Mondi Tire Kutsan'ın da içerisinde bulunduğu, global kağıt ve ambalaj grubu Mondi ve WWF International, ambalaj ve kağıt sektörlerinde çevre koruma ve gözetimini artırmaya odaklanan üç yıllık stratejik ortaklık içinde birlikte çalışacaklarını açıkladılar.

30 ülkede faaliyet gösteren ve en önemli operasyonları Orta Avrupa, Rusya, Amerika ve Güney Afrika'da bulunmakta olan Mondi Grubu ile WWF International arasındaki ortaklık, Mondi'nin faaliyetlerinin ormanlar, iklim ve su üzerindeki etkilerini en aza indirmeye ve sanayide sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeye odaklanıyor. 

Dünyanın en büyük ambalaj, selüloz ve kâğıt üreticilerinden Mondi Grubu, yine dünyanın en büyük çevre koruma örgütü olan WWF ile imzaladığı ortaklık anlaşmasıyla, çevresel sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını yeni bir boyuta taşımaya hazırlanıyor. Bu değerli işbirliği, orman yetiştiriciliği ile odun hammaddesinden selüloz ve kağıt (ambalaj kâğıdı ve kaplanmamış birinci sınıf kâğıt) üretiminden başlayıp, ambalaj kâğıdının oluklu mukavva ambalaja, sanayi tipi torbalara, ekstrüzyon (sıkma) kaplamalarına ve release kaplamaya dönüştürülmesine kadar tüm ambalaj ve kağıt üretimi faaliyetlerini gerçekleştiren Mondi Grubu'nun faaliyetlerinin ormanlar, iklim ve su üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmeye ve sanayide sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeye odaklanıyor. Mondi Grubu CEO'su David Hathorn, "Mondi ve WWF projeler üzerinde birlikte çalışmada başarılı bir birlikteliğe sahipler. Bu uluslararası ortaklık güçlerimizi daha büyük ölçekte birleştirmemize olanak vermektedir. Sürdürülebilir gelişme işimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Sanayi ve ötesinde ayak izimizi azaltmaya ve sorumlu uygulamaları paylaşmaya devam ettikçe WWF ile birlikte çalışmaktan çok mutluyuz" dedi.

WWF International Genel Müdürü Jim Leape ise "Nüfus ve toprak için rekabet arttıkça, yenilenebilir kaynaklara dayalı orman-temelli sanayiler hayati ekosistemlerin korunması ve yönetiminde önemli bir rol oynayabilirler. Sürdürülebilir kaynak kullanımı ve doğayı korumayı seçen Mondi gibi şirketler bugün insanların ve gezegenin refahına katkıda bulunurken kendi uzun vadeli ayakta kalma yeteneklerini güvence altına almaktadırlar" açıklamasını yaptı.

Mondi Grubu ve WWF arasındaki işbirliği 3 temel konu üzerinde yoğunlaşmaktadır.

  • Ekosistemi Koruma ve Gözetme - Güney Afrika'da Mondi'nin Sulak Alanlar Programı üzerine inşa edilen bu çalışma, Rusya'da ve diğer bölgelerde yüksek koruma değeri olan ekosistemlerin korunmasına ve Güney Afrika'da çok fonksiyonlu üretim ortamlarının değerini ve esnekliğini artırmaya odaklanacaktır.
  • Üretimi Koruma- Mondi'nin faaliyetlerinin su ve iklim ayak izini daha fazla azaltmak, kaynak verimliliğini, geri dönüşüm ve ürünlerin uzun ömürlülüğünü teşvik etmek
  • Ürün Koruma- Kâğıt ve ambalaj ürünlerinde malzemelerin güvenilir sertifikasyonu ve verimli yaşam süresi kullanımı vasıtasıyla Mondi ürünlerinin çevresel performansının daha fazla güçlendirilmesi.

Mondi ve WWF, Sorumlu İş Uygulamaları Aracılığıyla Ekosisteme Katkıda Bulunuyor! Mondi ve WWF, Sorumlu İş Uygulamaları Aracılığıyla Ekosisteme Katkıda Bulunuyor!