Kadıköy Belediyesi, fikirleri olan Kadıköylüler, projesi olan Tasarımcılar ve olanakları olan Destekçileri, ‘Tasarım Sizden, Uygulaması Bizden!' sloganıyla bir araya getiriyor.

Kadıköy Belediyesi'nin, Anadolu Yakasının en eski sinemalarından olan Yeldeğirmeni'ndeki Özen Sineması'nı yenilemesiyle, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) tasarımın yeni merkezi oldu.

Kamu, sivil ve özel işbirliği modeli ile Kadıköy Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Kentsel Strateji şirketi ortaklığında yürütülen TAK, Kadıköy'ün kentsel sorunlarının çözülmesi için yaratıcı buluşma ortamları sağlayarak, tasarımın gücü ile yenilikçi çözümler üretmeyi amaçlıyor. Öncelikle Kadıköy'de yaşayan ve çalışan genç tasarımcılar olmak üzere, Kadıköy'ün sorunları üzerine düşünen, fikri, tasarımı veya projesi olan herkesi bu çalışma ortamına davet ediyor.

 

TAK'ın yeni projesi geri dönüşüm malzemelerinden kent mobilyaları tasarlamak.Kadıköy'ün beş buluşma noktasında, tasarımcılar ve Kadıköylüler bir araya geliyor, geri dönüşümlü malzemeler, kent mobilyalarına dönüştürülüyor. Tasarim Atolyesi Kadikoy ve 2. İstanbul Tasarım Bienali işbirliğinde, 72 Hour Urban Action ortaklığıyla gerçekleştirilen projede, Kadıköylüler ve tasarımcılar birlikte üretiyor.

Geri dönüşüm ve atık malzeme depolarına gerçekleştirilen gezilerle malzeme potansiyeli, TAK'ta gerçekleştirilen çalıştaylarla da projeler tartışıldı ve Kadıköy'ün 5 buluşma noktasında uygulanmak üzere 5 proje seçildi.

Seçilen projelerin prototipleri, 2. İstanbul Tasarım Bienali'nde sergilenmek üzere üretildi. 1-2 Kasım tarihlerinde ise Boğa, Moda Çay Bahçesi, İskele, Sahil ve TAK'ta tasarımları bu sefer mahallelilerle birlikte üretilecek.

Tasarımları ve süreci detaylı incelemek için www.kadikoytasarim.org/kadikoydebulustur  adresini ziyaret edebilirsiniz.