Buca Belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Anadolu Cam ve Muzaffer Pınarbaşı firmalarıyla protokol imzaladı. Başkan Piriştina, Bucalılara çöplerini ayrıştırarak biriktirme ve cam atıklarını bu kumbaralara atmaları çağrısında bulundu.

ÇEVRE Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı'nın (ÇEVKO) protokol imzaladığı yerel yönetimler arasına Buca Belediyesi de katıldı. Başlatılan örnek proje ile Buca'da bundan sonra cam atıklar çöpe gitmeyecek.


Türkiye'nin üçüncü büyük kenti İzmir'in kalbi niteliğindeki Buca'da ana arterlerdeki 60 noktaya cam kumbaralar yerleştirilecek. Bucalı esnaf ve vatandaşlar cam atıklarını, cam kumbarasına atarak geri dönüşüme destek olacaklar. Kumbaralarda toplanan bu camlar, Anadolu Cam'a iletilerek yeniden cam olarak üretilmeleri sağlanacak.

Proje ile geri dönüştürülebilir olduğu halde çöpe giden cam atıkların, halk sağlığı ve geleceği için oluşturduğu tehlike ortadan kaldırılacak bir yandan da ekonomiye geri kazandırılacak. Geri kazanım arttıkça doğa, çevre daha sağlıklı; çocuklarımızın, gençlerin geleceği daha aydınlık olacak, ülke ekonomisi daha güçlü olacak.

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina'nın makamında gerçekleşen törende protokolü, ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla, Anadolu Cam Proje Koordinatörü Volkan Aydeniz, Muzaffer Pınarbaşı firması Genel Müdürü Ergin Erdinç ve Başkan Piriştina imzaladı.

Buca Belediyesi Çevre Müdürü Turgut Üzüm ile ÇEVKO Kurumsal İletişim ve Eğitim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu'nun katıldığı törende konuşan Başkan Piriştina, Bucalılara protokolün yaşama geçirilmesi için destek çağrısında bulundu. Göreve başladığı gündem buyana çevreye verdiği önemi gösteren icraatlarıyla dikkat çeken Piriştina törende şunları söyledi:

"Tüm Bucalı hemşehrilerimizden önce çöplerini ayrıştırarak biriktirmelerini ve cam atıklarını 60 noktaya kuracağımız kumbaralara atmalarını istiyoruz. Daha sonra bu camlar, Anadolu Cam'a iletilerek yeniden cam olarak üretilmeleri sağlanacak. Çevre müdürlüğümüz vasıtasıyla atık yağları da topluyoruz. Çevremize sahip çıkma gayretindeyiz, bu konuda hemşehrilerimizin desteğini bekliyoruz."

Protokolü imzalayan katılımcılar da geri dönüşümün önemine dikkat çekerek kendilerini misafir eden Başkan Piriştina'ya teşekkür ettiler.

SOSYAL MEDYADAN DESTEK İSTEDİ

Sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter'i aktif olarak kullanan yerel yöneticiler arasında yer alan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, ÇEVKO Vakfı, Anadolu Cam ve Muzaffer Pınarbaşı firmalarıyla imzalanan protokol konusunda takipçilerine bilgi verdi.

Piriştina, hem Facebook hem de Twitter'da kendisini takip eden Bucalılara şu mesajı verdi: "Camlar geri dönüşüme kazandırılacak! ÇEVKO, Anadolu Cam ve Muzaffer Pınarbaşı firması ile imzaladığımız protokol doğrultusunda ilçemizin 60 noktasına kurulacak kumbaralarda toplanacak camlar geri dönüşüme kazandırılacak. Hemşehrilerimizden çöplerini ayrıştırıp biriktirmelerini ve kumbaralara atmalarını istiyoruz."

Piriştina'nın bu mesajına Bucalı hemşehrilerinden hemen destek geldi. Takipçileri, uygulamayı beğenirken, "Doğayı koruyan tüm canlıları koruyor demektir. İyi ki varsınız Başkanımız Sn Levent Piriştina.Sevgiler,Saygılar" şeklinde yorumlar yapıldı.