Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, ÇEVKO Vakfı ve Cam Kırığı firması işbirliği ile Edirne merkezdeki mahallelere cam atıklarının toplanacağı 105 adet kumbara yerleştirilecek.


Çalışma kapsamında cam atıklarının çevreyi kirletmemesi ve insanlara zarar vermesi için özel cam toplama istasyonları oluşturuldu.25 mahallede belirlenen istasyonlara 900 ile bin 200 litre kapasiteli kumbaralar yerleştirilecek.Cam ambalaj atıklarının düzenli toplanması için Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne özel bir toplama aracı görev yapacak. Aylık 250 ton civarında camın toplanmasının beklendiği yeni sistem hakkında Belediye Başkanı Recep Gürkan basına bilgi verdi.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bütün dünyada bugün en büyük sorunlardan birisinin atıklar olduğunu vurgulayan Gürkan, "Gerek çevresel, gerek evsel gerek cam atıkları veya diğerleri... Tabii insanız. İhtiyaçlarımız var. Bu ihtiyaçlarımızı çeşitli biçimlerde gidermemiz gerekiyor. Ama geride de bu dünyada bizden sonra yaşayacak olan kuşaklara sağlıklı bir doğa, sağlıklı bir çevre, ekolojisi korunmuş bir çevre bırakmamız gerekiyor." dedi.


Bu alandaki sorunların çözümü için bilim adamları ve firmaların arayış içerisinde olduğunu kaydeden Gürkan, "Bugünkü çalışmamızla şehrimizin çeşitli yerlerine cam atıklarını tekrar toplayarak bunları tekrar değerlendirerek insanların hizmetine sunmak. Bu anlamda hem kaynaklarımızı daha efektif kullanmak hem de çevreyi temizlemeyi amaçlıyoruz." diye konuştu.Kaynak : Cihan Haber Ajansı