Ataşehir Belediyesi’nden Çevreci Yönetmenlere 30 bin TL Ödül Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ataşehir Ulusal Çevre Konulu Kısa Film Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin hızla yaşandığı günümüzde; çevre bilincini arttırarak, ilerleyen yıllarda daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevreye kavuşma hedefiyle hareket eden Ataşehir Belediyesi, ilkini geçen sene başlattığı "Ataşehir Ulusal Kısa Film Yarışması"nın bu yıl düzenlenen ikincisinde ödüller sahiplerini buldu. Çevreci yönetmenlere Ataşehir Belediyesi tarafından toplam 30 bin TL ödül dağıtıldı.

Çevre koruma bilinci ile sanatı birleştiren, hem Türkiye Sineması'na yeni yeteneklerin kazandırılmasına hem de çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlayan yarışma profesyonel ve amatör olmak üzere iki kategoride yapıldı.

Onur Yağız'ın 50. Altın Portakal Film Festivali'nde "En iyi kısa film" ödülünü kazanan "Patika" adlı filmi ile Aydın Kapancık'ın Çamlıhemşin'de çevreyi korumak için 3 yaşlının verdiği mücadeleyi anlatan "Fırtına" isimli belgeseli Ataşehir Belediyesi "Çevre Konulu Ulusal Kısa Film Yarışması"nda birinciliğe değer bulundu.

Bu yıl 70 filmin katıldığı yarışma sonunda seçici kurul; Yönetmen, Senarist İlksen Başarır, Belgesel Film Yönetmeni Hasan Özgen, Yönetmen Hüseyin Karabey, Sinema Yazarı Olkan Özyurt ile Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal tarafından profesyonel kategoride 5, amatör kategoride 4 film ödüle değer bulundu. 

Toplam 30.000 TL para ödülü dağıtılan yarışmanın profesyonel kategorisinde kurmaca dalının birincisi genç yetenek Onur Yağız'ın 2013'de Fas'ta gerçekleştirilen 19. Akdeniz Sinema Festivali' nde büyük ödül kazanan "Patika" adlı filmi oldu. Amatör alanda kurmaca ödülü ise Hasan Demirtaş'ın "Dar Alan" adlı filmine verildi.

Çamlıhemşin'de yaşayan 3 kişinin yaşadıkları mekanlarla iç içe geçen öykülerini ele alan Aydın Kapancık'ın "Fırtına" isimli belgeseli, profesyonel kategoride belgesel dalında birinciliği kazandı. Bol ödüllü bir belgesel yönetmeni olan Kapancık'ın "Fırtına"sı TRT'nin 2014 belgesel yarışmasında da büyük ödülü kazanmıştı. Amatör kategoride belgesel dalının büyük ödülünü ise Özlem Sarıyıldız ve Bilge Demirtaş'ın ortak çalışması "Kıyı Kıyı" aldı.

Profesyonel kategoride deneysel film dalında Oğuzhan Kaya'nın "Mükemmel Bir Gün", amatör kategoride ise Bilgi Diren Güneş'in "Natürmorg" filmleri birincilikle ödüllendirildi.

Profesyonel kategoride animasyon dalında Murat Kılıç'ın "Oksijen" filmi birinciliğe değer bulundu.

Jüri özel ödülleri ise profesyonel dalda Mehmet İrfanoğlu'nun "Tabu" isimli çalışmasına, amatör dalda ise Caner Özdemir'in "Nükleer Başlıklı Kız" filmine verildi.

Sunuculuğunu ünlü oyuncu Janset'in yaptığı gecede Gülcan Altan tarafından da mini bir konser verildi. Gecede kazananları ödülleri ise Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, Ataşehir Belediye Meclis Başkanı Sadi Özata, Belediye Meclis Üyeleri ile Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal, yarışma jürisinde de bulunan ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla tarafından verildi.

Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması'nı kazananlar ve ödülleri: 

Profesyonel Kategori

  • En İyi Kurnaca Film Onur YAĞIZ - Patika = 5.000 TL
  • En İyi Belgesel Film Aydın KAPANCIK- Fırtana = 5.000 TL
  • En İyi Deneysel Film Oğuzhan KAYA- Mükemmel Bir Gün = 5.000 TL
  • En İyi Animasyon Film Murat Kılıç - Oksijen = 5.000 TL 
  • Jüri Özel Ödülü Mehmet İRFANOĞLU - Tabu = 1.500 TL

Amatör Kategori

  • En İyi Kurnaca Film Hasan DEMİRTAŞ - Dar'alan = 2.000 TL 
  • En İyi Belgesel Film Özlem SARIYILDIZ, Bilge DEMİRTAŞ - Kıyı Kıyı = 2.000 TL
  • En İyi Deneysel Film Bilgi DİREN GÜNEŞ- Natürmorg = 2.000 TL 
  • En İyi Animasyon Film Caner ÖZDEMİR- Nükleer Başlıklı Kız = 2.000 TL

http://www.atasehir.bel.tr/7395/atasehir-belediyesi-nden-cevreci-yonetmenlere-30-bin-tl

Ataşehir Belediyesi’nden Çevreci Yönetmenlere 30 bin TL Ödül Ataşehir Belediyesi’nden Çevreci Yönetmenlere 30 bin TL Ödül Ataşehir Belediyesi’nden Çevreci Yönetmenlere 30 bin TL Ödül