Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Ekonomi Gazetecileri Derneği Tarafından VerildiEkonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen 'Ekonomi Basını Başarı Ödülleri' sahiplerini buldu.

EGD'nin Yaza Merhaba Kokteyli ve "Ekonomi basını başarı Ödülleri" törenine;  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nın yanı sıra çok sayıda gazeteci, işadamı, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu başkanları, yabancı misyon şeflerinin de bulunduğu 500'ün üzerinde seçkin davetli katıldı. 

Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda ve İstanbul Ticaret Odası'nın destekleriyle Kandilli Cemile Sultan Korusu'nda düzenlenen geleneksel "Yaza Merhaba"etkinliğinde konuşan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomi gündemi ve ekonomi gazeteciliğine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Ali Babacan, Türkiye'yi ana yoldan, salim yoldan sağa sola saptırmaya çabalayanlar olabileceğini, bunların farkına varılması gerektiğini belirterek, "Ekonomi gazetecileri için önümüzdeki dönemde de sorumluluk çok ağır olacak" dedi.

Ekonomi gazetecilerinin toplum için büyük önemi bulunan bir görev icra ettiğini anlatan Babacan, "Doğru, isabetli ve yeterli bilgiyi zamanında geniş kitlelere iletmek ekonomimizin sıhhatli büyümesi için ve bilgi simetrisinin toplumumuzda gelişebilmesi için son derece önemlidir. Yine yorumların tarafsız, meslek etiğine uygun bir şekilde yapılması, hiçbir etki altında kalmadan, sadece ve sadece dürüst, doğru görüşlerinizi, analizlerinizi yapıyor olmanız ekonomimiz açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

Ekonomi Basını Başarı Ödülleri 

Ali Babacan, daha sonra, EGD'nin her yıl düzenlediği Ekonomi Basını Başarı Ödülleri kapsamında jürinin değer gördüğü gazetecilere ödüllerini verdi.

Babacan Söyleşi-Röportaj dalında (Yazılı Basın) Milliyet gazetesinden Songül Hatısaru ve Sabah gazetesinden Feride Cem, Ekonomi Haberi (Yazılı Basın) dalında Sözcü gazetesinden Mehtap Özcan Ertürk, Ekonomi Haberi (Televizyon) dalında Bloomberg HT televizyonundan Açıl Sezen ve Cüneyt Başaran (Sabah Raporu), Ekonomi Yazarı dalında HT Gazete'den Abdurrahman Yıldırım, Ekonomi Programı (Televizyon) dalında cnbc-e televizyonundan Servet Yıldırım ve Mahfi Eğilmez (Son Baskı), Ekonomi Programı dalında TRT Radyo'dan (Radyo) Ercan Baysal'a (Türkiye'nin Sesi), Grafik Tasarım dalında (Yazılı Basın) HT Gazete'den Barış Bektaş, İnfografik Tasarım dalında (İnternet) manset.at'tan Tarık Yılmaz, Yılın Araştırma Haberi dalında (Yazılı Basın) Milliyet gazetesinden Hanife Baş, Yerel Basın ödülü dalında (Yazılı Basın) İzmir Dokuz Eylül gazetesinden Mehmet Emin Al ve Batman Çağdaş gazetesinden Barış Aslan'a ödüllerini takdim etti.  

EGD yetkilileri de katkılarından ötürü Babacan'a bir plaket sundu. 

Gecede, ödüllerini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun elinden alanlar ise şöyle sıralandı:

"Jüri Özel Ödülü Dünya gazetesinden Gamze Şener, Nezih Demirkent Özel Ödülü Hürriyet gazetesinden Burak Coşan, Namık Ahıska Özel Ödülü Sabah gazetesinden İbrahim Acar, Bülent Yardımcı Özel Ödülü CNN Türk televizyonundan Cem Seymen (Para Dedektifi), Esen Salihoğlu Özel Ödülü Para dergisinden Ezgi Güler."

Vodafone Türkiye Özel Ödülünü ise Sabah gazetesinden Timur Sırt'a, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel verdi.  

Jüriye plaket

Etkinlikte, EGD Başkanı Celal Toprak, Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editörlüğü Başmuhabiri Hasan Arslan, Cumhuriyet gazetesinden Hasan Eriş, Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar, Sabah gazetesinden Şeref Oğuz, Dünya gazetesinden Hakan Güldağ, Radikal gazetesinden Jale Özgentürk, EGD'den Fikri Türkel, Bloomberg HT televizyonundan Özlem Dalga, Bugün gazetesinden Perihan Çakıroğlu, Türkiye gazetesinden Metiner Sezer, Zaman gazetesinden İsmail Altunsoy, Sözcü gazetesinden Hayri Çetinkaya, Para dergisinden İdriz Çokal, CNN Türk televizyonundan Emin Çapa, Ekonomist Mustafa Kemal Çolak ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel'den oluşan jüri üyelerine de plaket sunuldu. Jüri üyeleri plaketlerini İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar'ın elinden aldı.

Geceye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun yanı sıra çok sayıda gazeteci, işadamı, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu başkanları, yabancı misyon şefleri katıldı.

Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Ekonomi Gazetecileri Derneği Tarafından VerildiEkonomi Basını Başarı Ödülleri Ekonomi Gazetecileri Derneği Tarafından VerildiEkonomi Basını Başarı Ödülleri Ekonomi Gazetecileri Derneği Tarafından Verildi