Procter & Gamble (P&G) ve ÇEVKO Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen P&G 35. Yıl Ormanı projesinde gelecek nesillerin daha iyi bir dünyada yaşamasına katkıda bulunmak amacıyla 35’inci yılında 35 bin ağaç dikiliyor.

P&G, Türkiye’deki 35’inci yılına “Sevgi her kapıyı açar” söylemiyle bir dizi iyilik hareketiyle giriyor. P&G, geçen yıldan bugüne 42 iyilik hareketine imza atarak çevresel sürdürülebilirlik alanındaki en önemli iyilik hareketlerinden birisi olan ÇEVKO Vakfı iş birliğiyle “P&G 35. Yıl Ormanı” projesini hayata geçirdi.

Geçen yaz yaşanan orman yangınlarından sonra Türkiye’deki 35. yılı kapsamında 35 bin ağaç sözü veren P&G, çalışanlarıyla birlikte fidan dikim etkinliğini hayata geçirdi. Etkinliğe P&G çalışanları, ÇEVKO Vakfı ve Ege Orman Vakfı yetkilileri katıldı.

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kurumsal İletişim Başkanı Ayça Turgay, P&G’nin Türkiye’deki 35. yılında bir dizi iyilik hareketi yaparak hem paydaşlarına hem tüketicilerine teşekkür ettiklerini belirterek, “P&G ve ÇEVKO Vakfı iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz bu proje bizim için çok anlamlı. Çevresel sorunlarımızdan en büyüğü de aslında ormanlık alanların azalması. O nedenle geçtiğimiz yıl 35’inci yılımızda 35 bin ağaç sözü vermiştik. Bugün de ÇEVKO Vakfı ile beraber bu sözümüzü hayata geçirmek için toplandık ve çalışanlarımızla beraber fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz” dedi.

P&G olarak markalarının bir dizi orman alanlarını çoğaltma projeleri bulunduğunu aktaran Turgay, “Marketlerle bu alanda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Amacımız gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak. Bu anlamda da sosyal sorumluluk çalışmalarımız ivmelenerek devam edecek. ‘Sevgi ile her kapıyı açıyoruz’ diyoruz. Bize kapısını açan tüm tüketicilerimize, tüm çalışanlarımıza da bu 35 yıllık yolculukta bizimle beraber yürüdükleri için teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ege Orman Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yasemen Bilgili, Ege Orman Vakfı’nın, 27 yıldır ormanların sürdürülebilirlik hizmetleri, toplumda farkındalık yaratma, ekonomiyle ekoloji arasındaki dengeyi kurmak ve karbonla ilişkili bütün projeleri yürütüp hayata geçirmek üzere çalışmalar yapmakta olduğunu belirterek, “Yılda 30- 35 bin kişiye orman ekosistemlerinin önemini ve sürdürülebilirlik hizmetlerini anlatmaya çalışarak toplumda ormanların korunması, sürdürülebilirliği ve yeni orman alanlarının oluşturulması konusunda bilinç yaratmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

P&G ile gerçekleştirdikleri bu çalışmanın yeni bir ormanlaştırma projesiyle fidanlar dikerek, bu ormanın nihai hale gelene kadar orman ekosistem hizmetlerini iklim krizine karşı koruyarak orman ve karbon yutakları oluşturmak olduğunu dile getiren Bilgili, şunları kaydetti:

“Bu karbon yutakları ormanların nihai halinde 60 yıl boyunca atmosfere saldığımız karbonun bir kısmını bünyesinde tutarak absorbe etmektedir. O yüzden iklim krizine karşı mücadelede ağaç dikmek en önemli unsurlardan bir tanesidir. Fidan dikimlerini yaptıktan sonra etrafını çevreleyerek insan ve hayvan zararlarına karşı ormanı koruyoruz. 5 yıl boyunca her bir fidanın etrafında bakım çalışmaları yaparak ve kuruyan fidanların yerine yenisini dikerek tamamlama yapıyoruz. 5 yıl sonunda her bir fidan biyolojik bağımsızlığını elde etmiş olarak ormana karışmaya hazır hale geliyor.”

Bilgili, Ege Orman Vakfı’nın ÇEVKO Vakfı ile uzun yıllardır birlikte iş birliği yaparak orman ekosistemlerinin çoğaltılması konusunda projeler yaptığını, P&G’nin de ÇEVKO Vakfı ile birlikte bu işe dahil olarak ağaçlandırmaya destek verdiğini kaydetti.

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ise, Vakfın çevre ve ekonomiye katkılarını 30 yılı aşkın süredir artan bir ivmeyle sürdürdüğünü belirterek, “Kurucularımız arasında yer alan P&G şirketi de 35’inci yılını kutluyor. İklim kriziyle mücadele, insanlık olarak içinde yaşadığımız koşulların da bir gereği olarak, Vakfımızın öncelikli eylem alanları arasında yer alıyor. Artık şirketler, devletler ve bütün kurumlar olarak bireyler ile birlikte bu mücadeleyi vermek durumundayız. Bunun güzel bir örneğini burada sergiledik. Ben tüm paydaşlara sorumlu davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.