Türkiye’nin suyunu korumayı misyon edinen bulaşık makinesi deterjanı Finish, 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel projesiyle, bir ilke imza attı. Televizyon ekranlarında ana haberlerden sonra izlediğimiz hava durumunda bu kez “Su Durumu” paylaşıldı. Finish’in reklamlarında oynayan Ada Şahin ve Çınar Babiz hava durumunun sunulduğu sırada aniden stüdyoya girerek, hava durumunu Su Durumu’na çevirdi. Çocuklar, 2040 yılıyla birlikte Türkiye’de yaşanabilecek su kıtlığına doğru giden su stresi durumuna dikkat çekti.

Finish, Dünya Su Günü’nde gelecek yıllardaki kuraklığa dikkat çekmek için daha önce hiç yapılmamış projeyle yine bir farkındalığa imza attı. Hava durumunun yayınlandığı saatlerde dokuz ayrı kanalda Finish’in reklamlarında oynayan Ada Şahin ve Çınar Babiz stüdyoya girerek bu kez hava durumunu değil Su Durumu’nu anlatmaya başladılar. Son yıllarda en önemli sorunların başında su stresi geldiğini, tasarrufa hemen başlamazsak gelecekte karşı karşıya kalacağımız kuraklık riskini anlattılar ve izleyicilere “Suyu böyle harcamaya devam edersek Türkiye su fakiri bir ülke haline gelebilir” mesajını verdiler.

Finish, World Resource Institute’in 2040 yılı projeksiyonlarında hiç de iç açıcı bir tablo ile karşılaşılmadığını görünce su kullanım alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini bir kez daha söyleme ihtiyacı duydu. Rapora göre küresel iklim krizinin de etkisiyle çok ciddi bir su kriziyle karşılaşmamızın hiç şaşırtıcı olmayacağı, ülkemizin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını hane içi, sanayi ve tarım alanlarındaki harcamamıza oranladığımızda Marmara Bölgesi’nin neredeyse tamamında %80’in üstünde tüketimle İleri Su Stresi hattına girdiği görülüyor.

Ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için sudan geçirmeye son verip tatlı su kaynaklarımızı kurtaralım çağrısı yapan ve biz el ele verirsek akan sular durur mesajıyla dikkat çeken çocuklar, “Böyle harcamaya devam edersek, Türkiye'nin suyu yakın gelecekte tükenebilir. Bugün tasarruf yapmaya başlamazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz olmayabilir. Bugün duştan bulaşığa tüm alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirme vakti. Gün, harekete geçme günü. Yarının suyunu kurtarmak için, hemen. Bugün.” mottosuyla Türkiye’nin suyunu birlikte koruma çağrısında bulundu.